Eskişehir Yolu üzerine yeni yapılan Bilkent Şehir Hastanesi’nin oluşturacağı trafik yoğunluğunu engellemek için ODTÜ’den geçmesi planlanan ve Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı’nı birleştirecek olan 2,1 kilometrelik tünel yolla ilgili Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök bir açıklama yaptı.

ODTÜ arazisinden geçmesi planlanan yola karşı çıkmadıklarını; ama hem çevreye hem de doğaya en az zararla yolun yapılması için iş birliği içerisinde olmaları gerektiğini ifade eden Rektör Kök, Ankara’nın nefes almasını sağlayan ODTÜ ormanlarının zarar görmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Yolun açılmadığı takdirde Eskişehir Yolu’nun kilitleneceğinin farkında olduklarını belirten Kök, “Eskişehir yolu Ankara kentinin omurgasıdır. Yol kademelenmesinde ana yol niteliğindedir. Bu yola bağlanan bir bağlantı yolunun kentin ana taşıyıcı omurgası ile aynı kapasitede bir yol olarak planlanmış olması yol kademelenmesi yaklaşımı açısından doğru değildir. Bu plan değişikliği, İncek bölgesindeki trafik yükünün söz konusu ana yol üzerinden ODTÜ Bilkent sınırından, trafik yükü kapasite sınırına erişmiş olan ve çok ciddi trafik sıkışıklığı sorunu yaşanan Eskişehir yoluna akmasına yol açacaktır. Bu ise Eskişehir yolu üzerindeki trafiğin kilitlenmesine neden olacaktır” şeklinde konuştu.

Kök, ODTÜ arazisi ile Bilkent arasında mevcutta kuzey-güney yönünde bağlantı sağlayan ve halihazırda kapasitesinin çok altında kullanılan taşıt yolunun hastane bölgesiyle İncek Bulvarı arasındaki bağlantıyı sağlamak amacıyla değerlendirilmesinin mümkün olacağını kaydederek, “Bu taşıt yolunu kullanmak olanaklıyken, buna paralel ve ODTÜ arazisinden geçen yeni bir taşıt yolunun açılması öngörüsü hem doğal alanların gereksiz yere tahribine, hem kamu kaynaklarının israfına yol açacaktır” dedi.