4 adayın yarıştığı TBMM Başkanlık seçiminde galip gelen isim AK Parti’nin adayı İsmail Kahraman oldu. Geçici meclis başkanı Deniz Baykal’ın yönetiminde gerçekleşen seçimde AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 316 oy alarak başkan seçildi.

Üçüncü turda 316 milletvekilinin oyunu alarak Meclis’in 27. Başkanı olan İsmail Kahraman, sonuçların ardından teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında oturumu yöneten geçici meclis başkanı Deniz Baykal’a da ayrıca teşekkür eden Kahraman, parti liderleriyle de tek tek gezerek tokalaştı. Tokalaşmaya Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan başlayan Kahraman, CHP ve MHP parti liderleriyle de tokalaştı. HDP grubundan ön sırada kimse olmadığı için tokalaşmayan Kahraman, oturumun ardından Meclis Başkan odasına geçerek makamı geçici başkan Deniz Baykal’dan devraldı.

75 yaşında olan Kahraman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi bir Rize’li. Hukuk Fakültesi mezunu olan Kahraman, AK Parti’nin de kurucuları arasında yer alıyor. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti tarafından İstanbul’da birinci sıradan aday gösterilen Kahraman, birçok dernek ve vakıfda da yöneticilik yapıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here