15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişiminin ardından yapılan incelemelerde devletin kritik noktalarında FETÖ üyelerinin görevlendirildiği anlaşılmış ve hemen gözaltı işlemlerine başlanmıştı.

Genelkurmay Başkanı Başyaveri, Cumhurbaşkanı yaverleri ve diğer kritik noktaların tamamında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin FETÖ tarafından yerleştirildiği belirlenirken, kimlikleri tespit edilen bu kişilerde görevden el çektirilip, gözaltına alınıp tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdi. Yapılan incelemelerin ardından emekli ve eski görevlilere de incelemeler yapılmış ve Cumhurbaşkanlığı eski Başyaveri Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban da gözaltına alınmıştı.

16 Ocak’ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan Kurmay Albay Bekir Furkan Özdaban Ankara’ya getirilmiş ve sorgusu burada yapılmıştı. Ankara Adliyesi’ne getirilen Özdaban ve 7 albay Cumhuriyet Savcısı’na ifade verdikten sonra adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakıldı.

Özdaban, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başyaverliğini yapmış, Abdullah Gül’ün görev süresi dolduktan sonra da yerine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kısa süre başyaverliğini yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here