Kanada’nın Ontario kentinde 22. haftada dünyaya gelen Kanadalı ikiz bebekler dünyanın en erken doğan ikizleri olarak kayıtlara geçti.

Guinness açıklamasına göre, normal doğumdan 126 gün önce doğan Adiah ve Adrial Nadarajah adlı Kanadalı ikiz kardeşler, dünyanın en prematüre ikizleri olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Doğumda sadece 330 gram ağırlığındaki kız bebek Adiah ve 420 gram ağırlıkla dünyaya gelen ikiz erkek kardeşi Adrial, toplam 750 gram ağırlıklarıyla da şu ana kadar en hafif dünyaya gelen ikizler oldu.

‘ÖLÜME TERK EDİLDİLER’

İkiz kardeşler tam olarak 22 haftalık gebelikte dünyaya geldi ve doğumdan bir saat önce dahi doğmuş olsalardı hayatta kalamayacakları aileye söylendi. Anne Shakina Rajendram, normal doğum süresinden 126 gün önce doğuma başladığında doktorların kendisine “bebeklerin yaşayamayacağını, hayatta kalma şanslarının yüzde 0 olduğunu ve hamileliğin 21. haftası ve 6. gününde yani 22. haftadan birkaç dakika önce doğmaları halinde ölüme terk edileceklerini söylediğini” anlattı.

Anne Rajendram, “Doğuma girdiğimde, yatırıldığım hastanede bebeklere tüm yaşamsal destekler verilmedi ve neredeyse ölüme terk edildiler, şoktaydık” dedi. Buna karşın bir süre hastanede yoğun bakımda kalsalar da doğumdan bir yıl sonra hayatta ve sağlıklı olan Adiah ve Adrial bugün dünyanın en erken doğan ikizleri olarak birinci doğum günlerini kutlamaya hazırlanıyor.

Daha önce ABD’nin Iowa eyaletinde normal doğum süresinden 125 gün önce dünyaya gelen Keeley ve Kambry Ewoldt adlı kardeşler, dünyanın en erken doğan ikizleri olmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir