Esat Kaplan uzun yıllar yaşadığı Hollanda’dan 22 yıl önce Türkiye’ye dönüş yaptı. Hollanda’da başladığı para koleksiyonuna memleketinde de devam eden Kaplan, 33 yılda biriktirdiği 200 ülkeye ait banknot ve madeni paraları kurduğu Devr-i Alem Para Müzesi’nde sergilemeye başladı.

Roma, Bizans, Emeviler, Abbasiler, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait para ve sikkelerin de bulunduğu 4 ton ağırlığında koleksiyona sahip olan Esat Kaplan, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına ait 13 parayı depremzedeler için 300 bin liraya satışa çıkardı.

Kaplan bu paraları, 300 bin lirayı AFAD koordinesinde gerekli yerlere ulaştıran bağışçıya vereceğini anlattı. Kaplan, şöyle konuştu:

”Depremin etkilediği tüm il ve ilçeleri gördük. Herkesin el ele verip bu yaraları sarması gerekiyor. Biz de koleksiyonumuzda bir set oluşturduk. 300 bin lira değerinde bir set. Bunu almak isteyen bir iş insanı, STK, bir şirket, kim olursa bunun değerini depremzedeler için bağışlasın ve bağış makbuzunu bize getirirse biz de koleksiyonumuzun bu sunum setini kendisine verelim.”

“Setimizde İsmet Paşa’nın paraları var. Yine bu sette mor binliğimiz var. Fındık toplayan kızlarımız var. Edirne Meriç Nehri üzerindeki 10 liramız var. Koleksiyonumuzda Cumhuriyet’in önemli paraları var. Biz bu işin maddi değerinden çok manevi değerindeyiz. Maddi olarak her şey yapılabilir ancak maneviyatın daha büyük öneme sahip olduğunu düşünüyorum. İstiyoruz ki herkes benim gibi elini taşın altına koysun.”

“Gönlümüzden kopanı, elimizde var olanı vermek istiyoruz. Vicdanı olan tüm insanların bu konuda duyarlılık göstermesi gerektiğine inanıyorum. Şunu da belirtmek isterim ki biz burada bunu satalım yardım edelim demiyoruz. Alacak bir kişi var ise bizimle iletişime geçsin. AFAD’ın koordinesinde belirlenen yere parayı bağışlasın. Dekontu bize getirsin yeterli. Para istemiyorum, dekont göreyim yeterli.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir