ABD hükümeti, Gazze‘ye bombardımanlarını sürdüren İsrail‘e Kongre’nin onayını almadan ikinci kez “acil durum” gerekçesiyle 147,5 milyon dolar değerinde silah satışı kararı aldı.

ABD yönetimi, Gazze Şeridi’ne ayrım gözetmeksizin saldırılarını sürdüren İsrail‘e silah satışına devam ediyor. Başkan Joe Biden yönetimi, bu ay ikinci kez Kongre’nin onayını almadan “acil durum” gerekçesiyle İsrail‘e silah satışı kararı aldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Joe Biden

“ABD, İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNE KENDİNİ ADAMIŞTIR”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yaptığı açıklamada, ” İsrail‘in savunma ihtiyaçlarının aciliyeti göz önüne alındığında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, satışın derhal yapılmasını gerektiren bir acil durumun mevcut olduğuna dair Kongre’ye ayrıntılı gerekçeler sundu. ABD, İsrail‘in güvenliğine kendini adamıştır. İsrail‘in kendisini karşı karşıya olduğu tehditlere karşı savunabilmesinin sağlanması, ABD’nin ulusal çıkarları açısından hayati önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı da Bakan Blinken’in İsrail‘e 147,5 milyon dolar değerindeki M107 155 mm top mermisi ve diğer askeri ekipmanın satışını onayladığına dair belgeyi Kongre’ye iletti. Öte yandan Blinken, 9 Aralık’ta ise değeri 106 milyon dolardan fazla olan yaklaşık 14 bin mermilik tank mühimmatının İsrail‘e satışını, Kongre’ye sunmadan onaylamıştı.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail‘e 7 Ekim’de kapsamlı operasyon düzenledi. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

GAZZE’DE CAN KAYBI 21 BİN 672’YE YÜKSELDİ

İsrail‘in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bin 800’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere, 21 bin 672 Filistinli öldürüldü, 56 bin 165 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 319 Filistinli hayatını kaybetti.

502 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 168’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 502 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

HAMAS VE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI ANLAŞMASI

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

LÜBNAN SINIRI DA HAREKETLİ

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 129 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir