Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus ordusu tarafından ülkesine yönelik dün gerçekleştirilen füze saldırıları sonucu 39 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ukrayna ordusunun ise Rusya‘nın Belgorod kentine roketlerle saldırması sonucu 2’si çocuk 14 kişi hayatını kaybederken 108 kişi de yaralandı.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın çeşitli kentlerine yönelik dün sabah yapılan saldırıların ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

39 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 159 KİŞİ YARALANDI

Füze saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 39’a çıktığını kaydeden Zelenskiy, 159 sivilin de yaralandığını aktardı. Rusya‘nın saldırılarını “terör saldırıları” olarak nitelendiren Zelenskiy, hasar medyana gelen 120 şehir, köy ve yerleşim alanlarında arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

KİEV’DE 1 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko ise yaptığı açıklamada, başkentteki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Kiev’in Şevçenski Semti’nde enkaz altında kalan 16 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını kaydeden Kliçko, 1 Ocak’ta bir günlük yas ilan etti.

UKRAYNA, RUSYA’NIN BELGOROD ŞEHRİNE SALDIRDI

Rusya‘nın Belgorod şehrine düzenlenen saldırıda 2’si çocuk 14 kişinin hayatını kaybettiği, 108 kişinin de yaralandığı bildirildi. Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun Belgorod kentine saldırı düzenlediğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırının 2 adet misket içerikli “Olha” füzesi ve Çekya yapımı “Vampire” roketleriyle düzenlendiği ifade edildi.

14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 108 KİŞİ YARALANDI

Rus hava savunma sistemlerince füzelerin birçoğunun vurulduğu aktarılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Birkaç roket ve vurulan misket parçaları Belgorod kentinde düştü. Sonuç olarak 12 yetişkin ve 2 çocuk öldü, 108 kişi yaralandı. Suç işleyen Kiev yönetimi, cephedeki yenilgiden dikkatleri başka yöne çekmeye ve bizi benzer eylemlere kışkırtmaya çalışıyor. Rusya Silahlı Kuvvetleri sadece askeri unsurlara ve bu askeri alanla ilgili altyapıya yönelik saldırılar düzenliyor. Bu suç, cezasız kalmayacak.”

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada ise saldırı sonucu bir alışveriş merkezi, üniversite ve konutlar dahil yaklaşık 40 binanın hasar gördüğü aktarıldı.

PUTİN’E OLAYLA İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Kremlin Sarayından yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olay hakkında bilgi verildi ve Putin’in talimatıyla Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko başkanlığındaki bir ekip Belgorod kentine doğru yola çıktı.

İşte Ukrayna’nın saldırısına uğrayan Belgorod kentinden gelen görüntüler:

Kaynak: AA / Güncel
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir