Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yaşayan ve enerji firmasında şef olarak çalışan 4 çocuk babası Fatih Karaca, gece vardiyasında çalışırken Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Çalıştığı araziden hızla evine giden Karaca, ikinci katında oturdukları Hacı Ali Öztürk Mahallesindeki 6 katlı Gözde Apartmanının yıkıldığını gördü. Karacanın eşi Duygu (41), çocukları Mehmet (16), Sıla (16), Adile Nur (17), İrem (14), annesi Adile Karaca (68) ve kayınvalidesi Havva Olamcam (66) enkaz altında kaldı. Facianın 7inci gününde Duygu, Mehmet, Sıla, Adile Nur ve Adile Karaca ile Havva Olamcam’ın cenazeleri enkazdan çıkarıldı.

GÖRGÜ TANIKLARI VAR

Fatih Karaca, enkaz başında yeğenlerini bırakarak 6 cenazeyi alıp memleketi Adanaya götürerek 13 Şubat günü Çukurova ilçesindeki Kabasakal Mezarlığına defnetti. 16 Şubat günü Gözde Apartmanının enkaz kaldırma çalışmalarının tamamen bitmesine rağmen ailenin küçük kızı İrem’in izine rastlanmadı. Bunun üzerine Karaca, DNA örneği verdi. DNA hiçbir cenazeyle eşleşmeyince Fatih Karaca, kızının yaşadığına dair umutlandı. Araştırma yapan Fatih Karaca, kızının Gaziantep’te ve Ankara’da gördüğünü öne süren kişilerle konuştu, durumu polise bildirdi.

SOKAĞA GİRDİĞİMDE ENKAZ ÖNÜNDE FERYAT KOPUYORDU

5 Şubat günü gece vardiyasına giderken kızı İrem’in ve eşinin kendisini uğurladığını ve o anı unutamadığını söyleyen Karaca, “İrem her zaman olduğu gibi hayırlı işler, bol kazançlar babacım diye yolcu etti beni. Arazide çalıştığım sırada deprem oldu. Hemen İslahiyeye doğru yola çıktım. Yolda ekip arkadaşlarımın telsizden yaptığı ağabey lütfen yetişin, toprak altındayız çağrıları ve dostlarımdan gelen enkaz altındayız, bize yardım edin telefonlarını unutamıyorum. Aileme ulaşmak için hızla ilerledim. Sokağa girdiğimde oturduğum binanın enkazı önünde feryatlar kopuyordu. Enkazın başına vardım. Anne mi, eşim mi, kızım mı, oğlum mu diye bağırayım? Dizlerime vurdum. Sigara kullanmıyordum ama içtim” dedi.

14 YAŞINDAKİ İREM BULUNAMADI

Facianın 7nci gününde iki kızı, oğlu, eşi, annesi ve kayınvalidesinin cansız bedenlerine ulaşıldığını söyleyen Karaca, Küçük kızıma ulaşılamadı. Cenazeleri Adanaya götürüp defnettik. Yeğenlerim kızımdan gelecek bir haber için enkaz başında kaldı. Enkaz çalışmaları bitti ama kızım çıkmadı. DNA örneği verdim ama uyuşma çıkmadı. Tek tek çıkanlara baktık. En ufak ayrıntısına kadar inceledik. Ama kızım yok. Kızımı aramaya başladık. Kayıp ilanı verdik. Aramaya başlayınca birtakım bilgilere ulaştık. Görenlerin olduğunu öğrendik. Bir arkadaşı İremi gördüğünü ve voleybol oynadıklarını söyledi. Umutlandık. Arkadaşı İremin aklı yerinde değildi, iyi görünmüyordu dedi. Biz aramayı sürdürdük. Ankaradan doktorlar aradı. İremi gördük dediler. Kendilerinden çikolata istediğini söylediler. Ama hala bulunamadı diye konuştu.

SON GÜN KAR TOPU OYNAYIMIŞLAR

Ailesinden geriye depremden saatler önce gezip, kar topu oynayarak eğlendikleri görüntülerin kaldığını söyleyen Karaca, Mutluluğumuz soldu. Kızım İrem, prensesim neredesin? Allah, kimseye bu acıyı yaşatmasın. Bir tek en küçük kızım kaldı. Bulunursa benim için hayatın bir anlamı olacak. Onu gördüğünü söyleyen tanıklar var. Allah rızası için kızımı bulun. Diriyse dirisi, ölüyse ölüsü. Lütfen bana yardım edin. Allaha her gün yalvarıyorum. Acımı dahi yaşayamıyorum. Hepsinin bir anda gitmesi tarif edilemez bir acı. Kaybettiklerimin yasını tutamıyorum. Çünkü kızımı düşünmekten başka bir şey yapmıyorum. Kızım nerede, üşüyor mu, iyi mi? dedi.


 (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir