Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi yönünde sardalya avı için denize açılan balıkçıların ağından 50 santimetre boyunda ve 1 kilogram ağırlığında geniş yüzgeçleriyle uçan kırlangıç balığı çıktı.

“BÖYLE BİR TÜRE DAHA ÖNCE RASTLAMAMIŞTIM”

Teknenin kaptanı Erhan Çiftçi, “Boğaz girişinde 50 metre derinlikte sardalya avındaydık. Ekip, ağlarda farklı bir balık olduğunu söyledi. Hemen indik baktık. Balığı Çanakkale’nin en batı ucunda avladık. Değişik bir tür. Uçan kırlangıç olarak biliyoruz. 9-10 çeşidi olduğunu öğrendik. Bu türlerden biri bize denk geldi. Çcukluğumdan beri balıkçılık yapıyorum ama böyle bir türe daha önce rastlamamıştım. Daha önce bulduğumuz yılan balığı da yine aynı bölge civarında çıkmıştı.”

Çiftçi, Çanakkale Boğazı’nın biyolojik zenginliğinin korunması ve balığın canlı kalmasını istedikleri için görüntüledikten sonra Biga’nın Kemer köyünde suya geri bıraktıklarını dile getirdi.

“İNSANLARA KARŞI ZARARSIZ”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. Burak Daban bu balığın, Türk kara sularında nadir görülen bir tür olduğunu bildirdi.

Balığın bu bölgedeki varlığının bilindiğini aktaran Daban, şu ifadeleri kullandı:

“Dactylopterus volitans, Dactylopteridae familyasından bir balık. Türkçe ismi ‘uçan kırlangıç’ olarak bilinen bir denizel kemikli balık türüdür. Geniş bir coğrafik dağılıma sahiptir. Batı Atlantik’te Kanada’dan Arjantin kıyılarına, Doğu Atlantik’te ise İngiliz kanalından Angola’ya kadar dağılım göstermekle birlikte Akdeniz’de de bulunmaktadır. Ülkemiz sularında çok eski tarihlerde Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi’nde bulunduğuna yönelik kayıtlar bulunmakla birlikte Gökova Körfezi’nde, Saros Körfezi’nde materyale dayalı kayıtları mevcuttur.”

Daban, son haftalarda Marmara Denizi’nde avlanan balıkçılar tarafından uçan kırlangıç balığına rastlandığını aktardı.

Bu türün boyunun 50 santimetreye, ağırlığının 1,8 kilograma kadar ulaşabildiği bilgisini veren Daban, şöyle konuştu:

“Küresel ısınmayla denizel balık türlerinin dağılım alanları genişlemektedir. Marmara’da az olan stokunu artırmaya başladığı görülmektedir ve yakın gelecekte Karadeniz’e girmesi sürpriz olmayacaktır. Ekonomik değeri azdır. Büyük görsel akvaryumlarda kullanılmaktadır. İnsanlara karşı zararsızdır. Türkçe ismi uzun pektoral kanatları yüzünden verilmiş olsa da aslında dibe bağlı kum ve çamurlu alanlarda yaşar.”

“Asıl uçan balık pelajik ortamda (açık deniz) yaşayan exocoetidae familyasından hirundichthyes rondeletii türüdür ve bu tür ile karıştırılmaması gerekmektedir. Özellikle gece seyirlerinde balıkçıların ya da teknelerin güvertelerine düşen tür hirundichthyes rondeletii türüdür. Bu tür çok uzun pektoral yüzgeçleri sayesinde bir gürültü veya tehdit hissettiğinde avcısından kaçmak için suyun üzerinde metrelerce sürülebilir.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir