15 Temmuz darbe girişiminin olduğu esnada NATO’da görevli olan ve daha sonra Türkiye’ye dönmeyip Norveç’e sığınma talebinde bulunan dört Türk subayına Norveç kucak açtı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurt dışında ve NATO‘da görevli bazı subaylar geri dön çağrısına uymayarak Türkiye’ye dönmemiş ve bazı Avrupalı ülkelerden sığınma talep etmişlerdi. NATO’da görevli dört Türk subayı da dönmeyerek Norveç’e sığınma talebinde bulunmuşlardı. Norveç’in değerlendirmeye aldıkları başvurulara sonuç geldi ve 4 Türk subayına sığınma ve çalışma izni çıktı.

Subaylar Norveç’te bulundukları sürede bir gazeteye konuşmuş, darbe girişimiyle bir ilgileri olmamasına rağmen Türkiye’ye döndüklerinde tutuklanmaktan korktuklarını belirterek sığınma talebinde bulunmuşlardı.

Avrupa’yla ilişkilerin kötüye gittiği bu günlerde Norveç’in böyle bir karar alması diğer Avrupa ülkelerine ayak uydurma politikası olarak yorumlanırken, bu kararın ardından diğer Avrupa ülkelerinin de kendilerine sığınan darbeci askerlere oturma izni vereceği konuşuluyor. Eğer diğer Avrupalı ülkeler böyle bir karar alırsa Avrupa’yla olan ilişkilerin iyice kötüleşeceğini belirtiliyor.

Norveç’ten gelen bu habere ilk tepkiyi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş verdi ve Norveç’ten iadelerini isteyeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here