Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan’ın Ukrayna’ya yaptığı sürpriz ziyaretin ardından Kiev ve Riyad 400 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Prens Faysal bin Farhan, Kiev’e yaptığı ziyarette Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Genelkurmay başkanı Andriy Yermak, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile bir araya geldi. Suudi prens, 30 yılda Ukrayna’yı ziyaret eden en üst düzey Suudi yetkili oldu.

Prens gazetecilere verdiği demece göre, anlaşmalarla 400 milyon doları insani yardımın harcama şartları belirlendi. Suudi hükümeti Ukrayna’ya bu yardımı geçtiğimiz ekim ayında taahhüt emişti.

KİEV’DEN AÇIKLAMA

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, sosyal medyadan, Suudi Arabistan’ın Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık yardımda bulunacağını duyurdu.

Yermak, paylaşımında, “Ziyaret sırasında Ukrayna’ya 100 milyon dolarlık insani yardım ve 300 milyon dolarlık petrol ürünleri olmak üzere toplam 400 milyon dolarlık yardım paketinin sağlanmasını resmileştiren iki belge imzalandı” dedi.

ABD MEMNUN

Anlaşma ABD açısından da kritik öneme sahip. Bir süredir Suudi Arabistan, ABD tarafından Rusya ile birlikte hareket etmekle suçlanıyordu. Körfez ülkesi, OPEC+ grubunu Moskova ile beraber yönlendirirken Washington, üretim kesintilerinin küresel ekonomiye zararlı olduğunu savunuyordu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, konu ile ilgili paylaşımında, “Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın bugün Kiev’e yaptığı ziyareti ve 400 milyon dolardan fazla enerji ve diğer temel malzemeleri sağlamak için varılan anlaşmaları memnuniyetle karşılıyoruz. Önemli adım” dedi

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir