Nurdağı ilçesinde oluşturulan sahra hayvan hastanesine, kentin yanı sıra çevre illerde enkazdan çıkarılan hayvanlar götürülüyor.

Burada ekipler tarafından özenle tedavi edilen hayvanlara, rehabilitasyon sürecinin ardından yeni yuva aranıyor.

Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, tüm canların kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Gaziantep dışında çevre illerden de can dostların tedavisine koştuklarını dile getiren Özsöyler, şöyle devam etti:

“Kendi alanımızı kontrol altına aldıktan sonra bir ekibimizi Kahramanmaraş’a gönderdik. Kahramanmaraş’ta barınaktaki hayvanların tedavilerini, yemlemelerini yaptık. Orada ekip bırakarak birkaç gün oranın sürdürülebilirliğini sağladık. Daha sonra İslahiye’ye geldik. İslahiye’deki hayvanların tedavilerini, yemlemelerini yaptık.”

Nurdağı’ndan kendilerine gelen bir kedinin sezaryenle doğum yaptığını aktaran Özsöyler, “Bu kedi üç yavrusuyla sağlıklı bir şekilde yaşıyor. Biz buraya bu çadırı kurduk. Burayı tam teşekküllü bir sahra hastanesi gibi düşünün. Burada tüm muayeneleri, operasyonları yapabiliyoruz ama büyük operasyonlar gerektiği zaman da ana merkezimiz olan Gaziantep’e götürüyoruz” diye konuştu.

“140 HAYVANI TEDAVİ ETTİK”

Özsöyler, bu süreçte 140 hayvanı tedavi ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bunların şu anda barınağımızda tedavileri sürüyor çünkü hayvanların bazılarında psikolojik bozukluklar vardı. Bunların da rehabilite edilmesi gerekiyor. Bunları da rehabilite ediyoruz. Hayvanlar ilk geldiklerinde birkaç gün yem almadı çünkü tedirgin olmuştu. Genel durumları biraz bozuktu, ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Biz de önce bunları düzelttik. Şu anda hepsi normale dönüyor. Daha sonra bunları yavaş yavaş sahiplendireceğiz.” (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir