Türkiye’nin ilk fakültelerinden biri olan ve Atatürk döneminde kurulan Ankara Üniversitesi Dil-Tarih Coğrafya Fakültesi‘de yeni çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile tiyatro bölümü kapanma noktasına geldi.

Türkiye’deki tiyatro sanatçıları, yazar ve dizi oyuncularının çoğunun okulu olarak bilinen Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi‘de muhalif çizgileri ve söylemleri ile bilinen, FETÖ ile bağlantısı olamayacak kadar da anti-FETÖ’cü olan hocaların üniversiteden atılması öğrencileri de isyan ettirdi. Son KHK ile atılan öğretim görevlilerin ardından DTCF Tiyatro Bölümü’nde Profesör kalmazken bölüm fiilen kapanma noktasına geldi. Bir çok ünlü ismin mezun olduğu bölümün kapanma noktasına gelmesine ünlüler de Twitter hesaplarından tepki gösterdi.

Bölüm Başkanı, Tiyatro Tarihi ve Teorisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tülin Sağlam, Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Belkiz Altan, Prof. Dr. Neziha Selda Öndül; Araştırma Görevlisi Şamil Kürşat Yılmaz ve Misket Elif Çongur son Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildi.

Şu an Tiyatro Bölümünde sadece Oyunculuk dalında iki yardımcı doçent; Tiyatro Tarihi ve Teorisi dalında bir yardımcı doçent ve Dramatik Yazarlıkta bir okutman kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here