Türkiye’de ve dünyada hızla gelişen ve hızlı tüketilen bir pazar olmayı başaran otomotiv sektöründe Türkiye ihracat rekoru kırmayı başardı.

2017 yılının sadece ilk 3 ayında 7 milyar doları geçen ihracat rakamına ulaşan Türkiye, bu rakamla son 10 yılın rekorunu kırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından toparlanan bilgiler ışığında değerlendirilen istatistiklere bakıldığında geçtiğimiz yıl bu dönem ihracat rakamı 5 milyar dolar dolaylarındayken bu rakam bu yıl 7 milyar doları geçmeyi başardı. Bu rakam ile otomotiv sektörü Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 19’luk payı almayı da başardı ve rekoru elinde tuttu. Otomotiv sektörünü yüzde 11 ile konfeksiyon ve kimyevi maddeler ihracatları takip ediyor.

Türkiye yılın ilk üç ayında 163 ülkeye ihracat gerçekleştirirken, dünya otomotiv sektöründeki önemini de bir kere daha kanıtlamış oldu. Türkiye bu 163 ülke arasında en çok Almanya’yla ihracat yaparken, bu da toplam rakamın 1 milyar dolarına tekabül ediyor. Almanya’nın ardından İtalya, İngiltere ve Fransa gelirken, ihracat rekoru kırdığımız bu ülkelerin son haftalarda gerilim yaşadığımı ülke olmaları dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here