Düğün Dernek Filmine Mahkeme Şoku

0
178

Yakaladıkları uyum ile bir anda milyonların sevgilisi haline gelmeyi başaran Ahmet Kural, Murat Cemcir ikilisinin gişe rekoru kıran sinema filmi Düğün Dernek için mahkeme şok bir karara imza attı.

Selçuk Aydemir’in yönettiği ve BKM’nin yapımcılığını yaptığı Düğün Dernek filminde çalışnan Entarisi Dım Dım Yar adlı türkünün anonim olduğu belirtilmiş ve herhangi bir telif hakkı ödenmemişti. Fakat türkünün Osman Şan’a ait olduğunu iddia eden varisleri mahkemeye başvurarak tazminat davası açmışlardı. İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde görülen davayı mahkeme sonuca bağladı. Davacı Şan ailesi haklı bulan mahkeme 30 bin maddi 5 bin manevi olmak üzere Beşiktaş Kültür Merkezi’ni 35 Bin Tl tazminata mahkujm etti. Şan ailesi türküyü telifsiz kullanan diğer sanatçılara da dava açacaklarını belirtti.

2013 yılında vizyona giren Düğün Dernek filmi gişede büyük bir başarı yakalamış ve gösterime girdiği 12. haftada 6 milyon 600 bin 893 seyirci sayısına ulaşarak, Türk sinemasının “en çok izlenen filmi” unvanına sahip oldu. 68 Milyon TL hasılatla da büyük bir kazanç sağlayan filmin ikincisi de geçtiğimiz sene vizyona girmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here