Başkent’te , 8 bin 500 polisin katılımıyla ‘huzur operasyonu’ yapıldı. Özel harekat polislerinin de eşlik ettiği operasyona, helikopterle havadan destek verildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü koordinasyonunda, önceki akşam kentte 8 bin 500 polisin katılımıyla geniş kapsamlı ‘huzur operasyonu’ gerçekleştirildi. Kurban Bayramı öncesi, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı üzerine başlatılan operasyona; ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı polisler ile motosikletli polis timleri (Yunus), çevik kuvvet, narkotik ve trafik ekipleri katıldı. Özel harekat polislerinin de eşlik ettiği operasyona, helikopterle havadan destek verildi. Operasyonun, “Türkiye tarihinde ilk kez bir ilde 8 bin 500 polisin katılımı ile yapıldığı” ifade edildi.

70 NOKTADA KİMLİK KONTROLÜ

Operasyon kapsamında, Çankaya’daki birçok cadde ve sokakta, Altındağ ilçesinde Ulus-Çankırı caddesinde, Hıdırlıktepe civarında, Yenimahalle’deki umuma açık eğlence mekanlarında denetimler gerçekleştiriliyor. Kent merkezinde 70 noktada vatandaşlara yönelik kimlik kontrolleri ve araçlarda aramalar yapıldı. Öte yandan polis ekipleri, Ankara Garı ile Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) de güvenlik uygulamaları gerçekleştirdi. Hıdırlıktepe bölgesinde özellikle uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonda, “ejder” olarak bilinen zırhlı araçlar kullanıldı.

ARANAN 92 KİŞİ YAKALANDI

Operasyonlarda 32 bin 916 kişiye GBT sorgusu yapıldı. Bu şahıslardan 92’si çeşitli suçlardan gözaltına alınırken, 9 kişi de suçüstü yakalandı. Denetlenen 5 bin 938 araçtan 163’üne, 6 motosikletten 3’üne işlem yapıldı. Uygulama yapılan 267 iş yerinden 48’ine toplam 54 bin 260 bin TL ceza kesildi. Aramalarda 17 ruhsatsız tabanca, 14 kurusıkı tabanca, 6 ruhsatsız av tüfeği, 151 fişek, 2 bin 127 gram hint keneviri, 4 bin 890 adet extacy hap ile suçtan elde edilen bin 370 TL para ele geçirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here