Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Libya konusunda verdiği sözü tutmamakla suçlamasına Dışişleri’nden tepki geldi. Dışişleri’nin açıklamasında, “Fransa’dan beklenen Türkiye’yi suçlamak yerine Libya’nın istikrarına katkı yapmasıdır” ifadeleri yer aldı.

Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i ağırlayan Macron, Libya’daki son gelişmelerle ilgili Erdoğan’a ve Türkiye’ye yönelik küstah suçlamalarda bulunmuştu. Macron, “Türkiye’nin takındığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berlin’de vermiş olduğu sözlerle aykırılık taşıyan tavırlarından duyduğum kaygıyı dile getirmek istiyorum” demişti. Bu sözlerle ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a sert tepki gösterdi.

“TÜRKİYE’Yİ SUÇLAMAK YERİNE LİBYA’NIN İSTİKRARINA KATKI SAĞLAYIN”

Aksoy, “Afrika’daki karanlık mazisi iyi bilinen ve Cezayir’de gerçekleştirdiği katliamın acıları hafızalarda hala taze olan Fransa’dan beklenen, Türkiye’yi suçlamak yerine, Libya’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmesidir” tepkisini gösterdi.

“FRANSA’NIN HAFTER’E VERDİĞİ DESTEK SIR DEĞİL”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ifadeleri hakkındaki soruya cevabı şöyle:

“Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün (29 Ocak) Yunanistan Başbakanı ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, ülkemize yönelik gerçekdışı iddialarıyla yine gündem yaratmaya çalışmıştır.

Libya’da krizin başladığı 2011 yılından bu yana yaşanan sıkıntılarda esas sorumluluk Fransa’nındır. Bu ülkenin Libya’daki doğal kaynaklar üzerinde söz sahibi olmak için Hafter’e koşulsuz destek verdiği bir sır değildir.

“FRANSA TERÖRİSTLERİ SARAY’DA AĞIRLAMIŞTIR”

Fransa’nın da aralarında bulunduğu ülkelerin verdiği askeri destekle Hafter’in meşru hükümete yönelik sürdürdüğü saldırılar, Libya’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik en ciddi tehdittir. Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden teröristleri de pek çok kez Saray’da ağırladığı gayet iyi bilinmektedir.

Berlin Konferansı’nda alınan ve siyasi sürecin başlatılmasını da sağlayacak temel karar, kalıcı ateşkesin bir an evvel sağlanmasıdır.

Fransa, Konferans kararlarının uygulanmasına katkıda bulunmak istiyorsa, öncelikle Hafter’e verdiği desteği sonlandırmalıdır.

Afrika’daki karanlık mazisi iyi bilinen ve Cezayir’de gerçekleştirdiği katliamın acıları hafızalarda hala taze olan Fransa’dan beklenen, Türkiye’yi suçlamak yerine, Libya’da istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik olumlu bir rol üstlenmesidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here