Dolar’da İşler Söylendiği Gibi Olmadı

0
667

7 Haziran seçimlerinin ardından siyasi belirsizlik yüzünden büyük yükselişe geçen ve 40 kuruştan fazla bir yükselmeyle 3 TL’yi geçen doların yükselişi engellenemiyor.

7 Haziran seçimlerinin ardından hiçbir partinin tek başına iktidar olmaya yetecek oyu alamaması ve birbirleriyle koalisyona yaklaşmamaları nedeniyle yaşanan siyasi belirsizlik dolar ve euro’yu etkilemiş, iki yabancı para birimi de 3 TL’yi geçerek tarihi bir rekora imza atmıştı. Seçimlerden önce 3,06 Tl’ye kadar çıkan dolar yüzünden hem halk, hem de iş çevresi büyük endişe duymaya başlamıştı.

Seçimlerin tekrar edilmesi kararı alındıktan sonra iktidardaki AK Parti’nin en büyük vaatleri arasında ekonominin düzeleceği ve doların yeniden eski seviyeye çekileceği yönünde olmuştu. Seçimlerden AK Parti‘nin tek başına iktidar olmasıyla beraber düşme sinyalleri veren ve 2,8 seviyesine kadar gerileyen dolarda ibre yeniden tersine dönerek 3,07 sınırına ulaştı. Gün içerisinde 3,06’ya kadar çıkan dolar yüzünden özellikle yurt dışından ithal edilen ürünlerde ciddi bir zam bekleniyor.

Doların siyasi iktidarla yeniden düşeceği ve ekonomimizin rahatlayacağı vaatleri böylelikle gerçekleşmesi güç bir hayal olarak kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here