Ankara’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ağustos’ta toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın ardından bir artış da taksi ücretlerinde oldu. Ankara’da taksimetre açılış ücretine yüzde 15 zam yapıldı. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, taksimetre açılış ücretinin 4 TL’den 4.60 TL’ye, kilometre başı ücretin ise 3 TL’den 3.40 TL’ye yükseltildiğini söyledi. Yeni tarifenin pazartesiden itibaren uygulanacağını belirten Başkan Yiğiner şunları kaydetti:

4 TL’DEN 4.60’A YÜKSELDİ

“30 aydan fazladır zam almıyorduk. Bu süre zarfında TEFE-TÜFE hesaplaması yaptığımızda yüzde 60 oranında artış olmuş. Yedek parçaya, lastiğe yüzde 80-90 zam geldi. Akaryakıta gelen zamları biliyorsunuz. Esnaf gerçekten zor durumdaydı. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası zammı belirledi. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (ANKESOB) gönderdi. ANKESOB da zamlı tarifeyi onayladı. Önümüzdeki hafta pazartesi zamlı tarifeyle başlayacaklar. Fazlasına zaten Valilik müdahale ediyor. Mahkemelik oluyoruz, bir şeye benzemiyor. Devletle esnafın karşı karşıya gelmesi hoş şeyler değil. İlk defa başımıza geldi mahkemelik olduk. Davayı da geri çektik.”

HAZİRANDA VALİLİKTEN DÖNMÜŞTÜ

Taksicilerin daha önceki zam talepleri haziran ayında Ankara Valiliği tarafından kabul görmemişti. Bunun üzerine Ankara Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, ATO Meclis Üyesi Yasin Özkolu ve ANKESOB Başkanvekili Hüseyin Ar’ın katılımıyla yapılan komisyon toplantısında zamlı taksimetre fiyat tarifesi, Başkanvekili Ar’ın olumsuz oyuna rağmen oy çokluğuyla iptal edilmişti. Bunun üzerine ANKESOB da konuyu yargıya taşımıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here