Asgari Ücrette Yeni Düzenlemeye Gidildi

0
471

Seçimlerden önce bütün partilerin vaatleri arasında yer alan asgari ücretteki düzenlemeler halen devam ediyor. AK Parti hükümeti, seçimlerden önce iktidar olmaları halinde asgari ücretin 1300 TL olacağı vaadini geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirmiş ve iş vereni de düşünerek asgari ücrette yeni düzenlemeye gitmişti.

Asgari ücretin 1300 TL olması ile beraber iş verene 1 sene boyunca yapılacak olan 110 TL’lik destek paketinde değişikliğe gidildi. 8.5 milyon çalışan için verilecek 110 TL’lik destek paketinde AK Partili vekillerin önerisiyle değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle beraber işçi sayısı 8,5 milyondan 11 milyona çıkarken, devlet desteği de 110 Liradan 100 Liraya düşürüldü.

İşverene devlet desteği sadece asgari ücretli çalışanlar için değil, brüt 2,550 lira alan işçiler için de geçerli olacak. Yapılan bu değişiklikle beraber işveren desteğinin devlete olan toplam maliyeti 11,5 milyar lira oldu.

Yönetmeliğe göre çok tehlikeli iş durumunda olan madencilik sektöründe ise devletin desteği işçi başına 200 Lira olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here