Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Yeni Ulus Meydanı yapım çalışmalarında sondaj çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Gazetecilerin Yeni Ulus Meydanı yapım çalışmaları hakkındaki sorularını yanıtlayan Başkan Tuna, sondaj çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Ulus Meydan Projesi’nde sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından aşama aşama ilerleneceğini ifade eden Başkan Tuna, “Avam projeleri hazırlandı. Sondaj çalışmalarının ardından tatbikat projelerine başlanacak” dedi.

Yeni Ulus Meydanı Projesi’nin ihale aşamasından sonra da bir kaç ay içerisinde inşaata başlanacağını açıklayan Başkan Tuna, şu bilgileri verdi:

“Önümüzdeki kış aylarında hava şartlarının müsait olması halinde projenin yapımına daha önceden de başlanabilecek. Projede her hangi bir aksama söz konusu değil. Çalışmalar hızla devam ediyor. Proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi üzerine düşen görevi yerine getirecek.”

Projenin tamamlanmasının ardından Ankara’nın iki güzel meydana kavuşacağını vurgulayan Başkan Tuna, “Ulus ve Melike Hatun Cami önündeki alanlarla yeni meydan kazanmış olacağız. İnşallah projeyle de bu iki meydanla Ankara’nın turizmine ve ticari hayatına ciddi anlamda katkı sağlanmış olacağız” diye konuştu.

Ulus Projesi’nin verilen sürede tamamlanabilmesi için titiz bir çalışma yürütüldüğüne dikkat çeken Başkan Tuna, bu alandaki çalışmaların yer altında gerçekleştirileceğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bu alandaki çalışmaları gerçekleştirirken, elektrik, su, doğalgaz, telefon, kanal gibi yer altı hatlarından ne çıkacağını bilmiyoruz. Sıkıntılı bir durum olmazsa verilen sürede tamamlanır.”

Projenin yapım çalışmalarında trafikte yaşanacak olası sıkıntılarla ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Tuna, trafiğin asgari şekilde etkilenmesi için Ankara Emniyeti Trafik Şubesi ile koordineli çalışıldığını belirterek, “Bir ameliyat yapılacak hiçbir sıkıntı olmayacak demek doğru olmaz. Bu ameliyatı ticaretten turizme kadar birçok alanda Ankara’ya faydalı olsun diye yapıyoruz. Biz buradaki sıkıntıyı en aza indirmeye çalışacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here