Viral enfeksiyon nedir? Viral enfeksiyonlar nasıl geçer? Biral enfeksiyona ne iyi kazanç? Viral enfeksiyon çocuklarda görülür mü? Viral enfeksiyon tedavisi nasıl olur?
Viral enfeksiyon nedir? Viral enfeksiyonlar nasıl geçer? Biral enfeksiyona ne iyi kazanç? Viral enfeksiyon çocuklarda görülür mü? Viral enfeksiyon tedavisi nasıl olur?

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Coşkun Saf, son dönemde okullarda yaygın olarak görülen; kendini alev, kusma ve ishal gibi belirtiler ile belirten viral enfeksiyonlar hakkında aileleri bilgilendirdi.

Yaz günlerini geride bırakırken gün içinde veya günden güne hava sıcaklıklarının değişkenlik göstermesi ve de okulların açılmasıyla birlikte enfeksiyonların toplumumuzda zahmetsizce yayılabildiği bir döneme girmiş bulunmaktayız. Bu dönemde bilhassa; bulantı, kusma şikayetlerinin ön planda olduğu, ara sıra ishal ve ateşin de eşlik edebildiği, şiddeti ve süresi hastadan hastaya çeşitlilik gösteren bir takım virüs enfeksiyonlarını sıkça görmeye başladık. Burada manâlı olan nokta; aileleri endişelendiren ve çocuklarımızın okuldan bir zaman farklı kalmasına neden olabilen bu enfeksiyonların çoğunlukla, virüs kaynaklı olduğu ve dolayısıyla antibiyotik gerektirmemesidir. Tedavisi ise genelde, istirahat ve değişken desteğinin arttırılması, gerekli durumlarda ateş düşürücü gibi destekleyici tedaviler ile kendini sınırlandırması şeklinde olmaktadır.

ÇOCUKLAR ELLERİNİ SIK SIK YIKAMALI!

Bu virüsler genelde; temas ve ağız ve solunum aracılığıyla bulaşmaktadır. Bulaşmanın önlenmesinde ellerin sık sık sabun ve suyla yıkanması, hasta çocukların mümkünse birkaç gün okula gönderilmemesi, tuvaletlerin hijyeni, çocukların oyun alanlarının hijyeni, yiyeceklerin hijyenik koşullarda hazırlanması gibi faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

KUSMA, İSHAL VE ATEŞİN ŞİDDETLİ OLDUĞU DURUMLARDA HEKIM KONTROLÜ KAYDA DEĞER

Hastaneye veya doktora başvuru formu konusunda karar verirken hastanın şikayetlerinin şiddeti, süresi ve evde yeterli akışkan alımının olup olmadığı önemlidir. Yani hafif alev, birkaç defa kusma ya da ishali olup ağızdan yeterli akışkan verilebilen ve ek şikayeti olmayan hastalar evde takip edilebilir. Evde takip edilen hastalara su ve ayran gibi sıvıların sıkça verilmesi, artı yağlı ya da şekerli gıda ve içeceklerden olabildiğince uzakta durulması yerinde olacaktır. Oysa; kusma veya ishalin sık, ateşin şiddetli ve dirençli olduğu, ağızdan akışkan alımının yetersiz olduğu, çocuğun bitkin düştüğü ya da döküntü, şiddetli karın ağrısı gibi ek şikayetlerin olduğu durumlarda teşhis ve çare açısından mutlaka bir çocuk hekimi göre değerlendirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here