Çene cerrahisi nedir? Çene cerrahisi hangi durumlarda yapılır? Ortognatik cerrahi nedir?
Çene cerrahisi nedir? Çene cerrahisi hangi durumlarda yapılır? Ortognatik cerrahi nedir?

Derhal bir karar verin ve sizi engelleyen kusurlarınızın, size daha pozitif ayak bağı olmasına müsade vermeyin! Çözümü olan hiçbir sorunu bir engel olarak görmeyin ve sağlığınız için bir adım atın. Ağız ve çene promlemlerinin insan psikilojisi üzerindeki etkisini düşününce bu adımın ne dek büyük bir etkisi olduğunu anlayabilirsiniz. Diş Doktoru ve Yerine Koyma Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ağız ve diş kusurlarını belirlenmiş ve kalıcı bir çözüm getiren ortognatik cerrahisi hakkında bilgiler verdi.

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR?

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatların genel adıdır. Millet aralarında çene ameliyatı olarak aşina ortognatik tedavideki niyet, dişlerin ve çenelerin olabilecek en iyi konuma gelmelerini sağlamaktır.

ASIL NEDEN, ÇENELERİN BİRBİRİNE TARAFINDAN UYUMSUZ BÜYÜMESİ

Artış ve gelişim sırasında bireylerin, yüz ve çene yapıları tıpatıp vücutları gibi genetik bir mirasın etkileriyle şekil alır. Bu şart çenelerin birbirine göre uyumsuz büyümesi, işlevsel çiğneme bozuklukları ve estetik kaygılara yol açabilir. Çene ve yüzdeki bozuklukların sebebi ara sıra genetik sebeplerden olsa da alınan bir darbe ya da tramva da bu duruma sebep olabilir.

ORTOGNATİK CERRAHİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

Çene ucunun ileri ya da geride olduğu durumlarda,

Daha Alçak çenenin önde, geride, sağ bağlı veya sol yanda olduğu durumlarda,

Daha Alçak çenenin bir bölümünün ya da bütününün tam gelişmemesi durumunda,

Tekrar aynı şekilde üstteki çenenin önde, geride, sağ yada sol yanda olduğu durumlarda,

Üst çenenin gelişiminin tam tamamlanmadığı durumlarda,

Diş ve ağzın iskelet yapısındaki bozuklukların olması durumunda,

Hastalardaki tavır bozukluklarının olması durumunda,

çene ameliyatları yani ortognatik cerrahisi uyglanmaktadır. Her sağlık probleminde olduğu gibi ortognatik işlemlerde de erken müdahale hayli önemlidir. bu nedenle yukarıda kayıtlı maddelerden asgari biri bile kişide mevcutsa bir diş hekimine başvurmalı ve tedavi olmalıdır.

ORTOGNATİK CERRAHİ NASIL UYGULANIR?

Öncelikle hastanın problemine göre bir tedavi şekli oluşturulur. Ameliyatta yalnızca alt çeneye müdahale edilebileceği gibi bununla birlikte daha aşağı ve üstteki çeneye de cerrahi operasyon uygulanabilir. Alt çene ameliyatı ortodontik tedavi sırasında, tedavi sürerken yapılır. Ameliyat süresi, bozukluğa tarafindan tek çenede olduğunda yaklaşık 1,5-3 saat sürmekte ve 2-3 gün arasında hastanede yatılması gereklidir. 6 ayın sonunda ise bütün iyileşme ve düzelme gözlemlenir.

ORTOGNATİK CERRAHİSİNİN AVANTAJLARI

Birey çok daha iyi bir yüz profiline sahip olur.

Kişinin hayat kalitesi artar.

Çiğneme, yemek yemek yeme ve konuşmada meydana gelen problemler ortadan kalkar.

Nefes problemleri çözülür.

Ortodontik tedavinin başarıya ulaşmasını ve çare süresinin kısalmasını sağlar.

AMELİYAT ŞART DEĞIL!

Bir Takım hastalar için ameliyat gerekmeyebilir. Hastanın problemi ortodonti tedavisiyle çözülebilecek aşamadaysa bu hastalar için cerrahi müdahaleler yerine diş teli tedavisi ve destekleyici adımlar uygulanır.

KEZA ESTETİK KEZA DE FONKSIYONEL AÇIDAN EPEYCE KOLAYLIK SUNUYOR

Ağız ve dişler yüzün tam merkezinde yer alır ve ufak bir hata bile hayli dikkat çeker. Bu sebeple hasta bu kusuru fazla pozitif kafasına takar ve kendine güvenini kaybeder. Sosyal ve meslek hayatında oldukça zorlanır ve irtibat kurmaktan bile kendini uzakta miktar. Ortognatik cerrahi bu kusurları kesinkes yok eder ve kalıcı bir çözüm sunar. Bu anlamda hem estetik hem işlevsel çözümler sunan ortognatik cerrahisi hasta için epeyce avantajlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here