Migren nedir? Migren tedavisi nasıl olur? Migren belirtileri nelerdir? Migreni ne geçirir?
Migren nedir? Migren tedavisi nasıl olur? Migren belirtileri nelerdir? Migreni ne geçirir?

Çağımızın hastalıkların birisi migren. Hemen her 4 kadından birinin başı ağrıyor. Annenizde migren varsa büyük muhtemelen siz de migren olabilirsiniz. Migren kendine has belirtilerinin yanına genelde baş ağrılarını tanımlamak amacıyla da kullanılan bir terim. Baş ağrısı deyince yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Gündelik hayatı zehir eden migren ağrıları tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Algoloji-Sızı Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, migren problemi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR? MİGREN OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Migreni diğer baş ağrılarından ayıran özellikler bulunmaktadır. Bu özel belirtiler şunlardır: Başta migren başın yarısında görüldüğü için buna yarım baş ağrısı da diyebiliriz. Migren kural olarak tek gözümüzün çevresinde ara sıra de şakak ve ense kısmından başlayan, zonklayıcı bir ağrıdır. Bu ağrının öteki bir özelliği ise insanları gece uykusundan uyandırmamasıdır. Akşam migren ağrınız olduğu halde uyursanız gece ağrı ile uyanmazsınız fakat sabahleyin kalktığınızda migren ağrınızın devam ettiğini görebilirsiniz. Migren hastaları, ağrıları tuttuğunda sakin, karanlık ve sessiz ortamları tercih ederler. Işık ve sesten rahatsız olurlar. Bazı hastalar ise kokulardan, hatta parfüm kokusundan bile rahatsız olurlar. Her hastada görülmese de migren hastalarında bulantı olabilir. Saldırı esnasında bu hastalara dokunmak hastalık verebilir. Stresli ortamlarda olduğu gibi hava değişimleri de(özellikle fazla sıcaklarda) migren hastalarını fazla rahatsız eden durumlardandır.

MİGREN ÖNCEDEN HİSSEDİLİR Mİ?

Çoğu hasta migren ağrısı başlamadan migrenim yine tutacak diye farkındalık içerisinde olabilir. Bunlar öncül belirtiler denilen bazı duyumsamalardır. Bu nörolojik bozukluğa auralı migren denir. Hücum öncesi hissedilen ön belirtiler olup hamle gelmeden 5 dakika ile 1 saat içerisinde oluşabilir. Auralı migrende hastalar hem görsel, keza duyusal (anımsama güçlüğü, hissizlik ya da karıncalanma gibi) olarak bir takım şeyleri hissederler. En sık görüleni görsel şikayetlerdir. Hamle öncesi hastayı rahatsız eden genel olarak parlak ışık çakmaları biçiminde hissedilen nörolojik belirtilerdir. Bunların aralarında en sık yaşanan görsel auradır. Görsel aurada hastalar saldırı öncesinde parlak ışık çakmaları, bulanık görme ya da görme alanında sorunlarla karşılaşabilir.

MİGREN NASIL OLUŞUYOR?

Migrenin nedeni bütünüyle anlaşılamamıştır. Bir sürü teori ileri sürülmekle birlikte kalıtımsal ya da çevresel faktörlerin katkısı emin gibidir. Ağrı oluşumunda beyin kimyasallarındaki değişimler beyin zarlarını etkileyerek ağrıyı başlatırlar. Bu beyin damarları veya zarlarındaki enflamasyon olabileceği gibi serotonin salınımındaki anormallikler ve Kalsitonin gen-ilişkili peptid (CGRP), gibi biyokimyasalların sızı oluşmasındaki rolü de bilinmektedir. Kadınlarda adet öncesi, hamilelik ve menopoz sürecinde östrojen hormonu dalgalanmalarının etkisi bulunmaktadır. Menopoz sonrası progesteron eksikliği önemlidir hatta aktüel tedavide progesteronun rolü bulunmaktadır.

MİGREN TETİKLEYİCİLERİ

Tatlandırıcılar ve çin tozu (monosodyum glutamat)

Eski peynirler, şarap, aşırı kafeinli içecekleri tüketme

Hormonal tedaviler ve doğum yoklama hapları, damar genişletici ilaçlar

Stres başlı başına bir migren tetikleyicisidir

Fazla şamata, bunaltıcı hava , hava değişimleri, parfümler, keskin kokulu yiyecekler

Uyku bozuklukları, uykusuzluk

Fazla çalışma, yorucu aktiviteler hatta cinsel ilişki sonrası

MİGREN TEDAVİSİ

Migreni çare ettiğini söyleyen pek çok kişi ve usul var ancak hastalar bunların arasından hangisini seçeceğini şaşırmış durumdadır.
Doğrusu migren ağrısı için 2 klasik yaklaşma vardır. Bunlardan birisi atakların gelmesini önleyici tedavi diğeri hamle sırasında uygulanan tedavilerdir. Hamle gelmemesi için bir takım kalp ilaçları, antiepileptik denilen sara hastalığı için üretilmiş ilaçlar kullanılırken, saldırı esnasında da triptan grubu ilaçlar seçim edilmektedir.

Migreni olan hastalar ilk kez migren tetikleyicilerinden uzak durmalıdır. Migren atağı geldiğinde alternatif tedavilerden birini deneyebilirler ( akupunktur, nöral terapi,masaj, bioenerji, kayropraktik tedavi, hacamat ve benzerleri). Bunlardan birinden yarar görüyorsa devam edebilir. Bu alternatif dediğimizi tedaviler ne ilginçtir ki migrenli bütün hastalara hangi usul uygulanırsa uygulansın iyi gelmektedir. Ancak zamanla bu tedaviler menfaat vermemeye başlamaktadırlar. Bu koşul hastaları yeni arayışlara itmektedir. Girişimsel yöntemler daha daimi tedavi seçenekleri sunmaktadır.

MİGREN İÇİN GİRİŞİMSEL TEDAVİLER

Migren atakları sırasında yüz bölgesindeki trigeminal asap odak noktalarına ve başın arkasındaki oksipital denilen sinirin sancı tarafındaki lokalizasyonuna yerel anestezik madde iğne yapmak atakları derhal durdurabilir.

Kalıcı tedaviler için botox uygulamaları bir takım hastalarda yardımsever olurken bir takım hastalarda o kadar yararı görülmemektedir. Alternatif olarak migreni tetikleyici sinirlerin cerrahi olarak kesilmesi duyumsuzlaşma gerektiren barbar bir girişim olup pire için yorgan yakmaya benzer. Çünkü benzer sinirleri ameliyatsız olarak radyofrekans yöntemi ile devre dışı adamak ayrıca etkili hem de maliyeti daha düşük bir seçenektir. Hangi girişimsel yöntem uygulanırsa uygulansın kandan veya rektal(bağırsak) yoluyla verilecek bir ozon tedavisinin beyin içindeki damar ve sinirleri normalleştirici, iyileştirici etkileri olduğundan bize tarafından mutlaka uygulanması gereken yöntemlerdendir.

MİGREN İÇİN RADYOFREKANS YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

Hastanın migreni ne tarafta ise, ( sağ göz çevresi-sol göz çevresi-ense bölgesi ) o bölgede migreni tetiklediği bilinen sinirlerin üzerine ince bir iğne ile girilir. Radyofrekans cihazı ile sinirlere sinyaller gönderilerek amaç asap tam olarak belirlenir. Sonrasında, ”Lezyon” denilen operasyon başlatılmakta, yaklaşık 8 dakikalık sızısız bir başvuru ile migren ataklarına neden olan sinirler devre dışı bırakılmaktadır. Bu Nedenle migrenin dış kaynakları kurutulmaktadır. Burada artık bu sinirler ağrıyı iletemez ayla getirilir.

migren_nedir_migren_nasil_gecer_migren_belirtileri_nelerdir_migren_tedavisi_migreni_ne_gecirir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here