İdrardan kan gelmesinin nedenleri nedir? İdrardan kan gelmesi erkeklerde ne anlama kazanç? İdrardan kan gelmesi tedavisi nasıl olur? İdrardan kan gelmesi mesane kanseri belirtisi mi?
İdrardan kan gelmesinin nedenleri nedir? İdrardan kan gelmesi erkeklerde ne anlama kazanç? İdrardan kan gelmesi tedavisi nasıl olur? İdrardan kan gelmesi mesane kanseri belirtisi mi?

İdrarda kan gelmesi, sık tuvalete çıkma gibi şikayetlerle bulgu veren mesane kanserinde sigara kullanımı risk faktörlerinin başında geliyor. Sigara içme miktarı ve dilekçe süresi riski artırırken özelikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan belirtilerin ihmalkârlık edilmemesi gerekiyor. Sigaradan uzak durma, dinç beslenme, faal hareketli bir hayat şeklinin yanına bol sıvı tüketip, idrar yapma hissini bekletmemek mesane kanserine karşısında alınacak önemler arasında yer alıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Bevliye Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, mesane kanseri ve çare yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İDRARDAN KAN GELMESİ VE MESANE KANSERİ HASTALIKLARINDA ERKEKLER DAHA POZITIF RISK ALTINDA

Mesane kanseri kadınlara oranla erkeklerde daha arti görülmektedir. Genelde 50 yaşından sonradan ortaya meydana çıkan mesane kanseri, sigara içenlerde içmeyenlere oranla yaklaşık 2,5 kat daha pozitif görülmektedir. Tütün ve tütün ürünleri kullanmanın yanında; kimya, boya, akü sanayi gibi iş gruplarında olan kişiler de mesane kanseri bakımından tehlike altındadır.

İDRARDAN KAN GELMESİ SEBEPLERİNİN EN BAŞINDA O HASTALIK GELİYOR!

Çoğu rahatsızlıktan kaynaklanabilmekle birlikte idrarda görülen kan mesane kanserinin en manâlı belirtisidir. Mesane kanserinin ilk belirtisi idrarda kan görülmesi olabilir. İdrardan kan gelmesi mesane kanseri belitisi ise kanama başlıca sancısızdır. Kanamalar idrarın tamamında olabileceği gibi pıhtı da oluşabilmektedir. Gözle görülmeyen ama tahlilde ortaya çıkan idrardan kan gelmesi durumunda da mesane kanseri belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

MESANE KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İdrardan kan gelmesinin yanı sıra;

Sık idrara gitmek

İdrarda ivedilik hissi

Pıhtıya bağlı idrar yaparken zorlanma hatta idrar yapamama

İlerleyen mesane tümörlerinde sızı ve kilo kaybı olabilir.

MESANE KANSERİNDE RUTİN İDRAR TAHLİLİNİZİ DIKKATSIZLIK ETMEYİN

Mesane kanserinin en manâlı belirtisi olan idrardaki kanama gözle görülebilir olduğu gibi mikroskobik düzeyde de gerçekleşebilmektedir. Rutin idrar tahlillerinin yaptırılması mesane kanserinin erken dönemde belirlenebilmesi bakamında önemlidir. Değişken durumlarda ultrason ve diğer radyolojik görüntüleme yöntemleri ile mesanede bitki örtüsü olup olmadığı belirlenebilmektedir. Kanaması olan ama radyolojik yollarla ot gibi yaşama tespit edilemeyen hastalarda sistoskopi denilen yöntemle mesane, idrar yolu ve prostat denetleme edilip icabında parça alınması gerekebilir.

MESANE KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Mesane kanserinden korunmak için sigaradan uzakta durulmalıdır. bununla birlikte; hareketli yaşam tarzını benimsemek, mümkün olduğu değin doğal besinleri harcamak, işlenmiş ve katkılı gıdalardan uzaktan durmak, bol akışkan alarak idrarı arti bekletmemek önemlidir. Atılım organı olan mesane böbreklerden süzülüp gelen idrarın vücudu terk etmeden önceki son durağıdır. Tuvalet ihtiyacını bekletmek, vücuttan atılması gereken toksik maddelerin mesane ile daha uzun vakit temas etmesine neden olmaktadır. Ayrıca, kimyevi maddelerin kullanıldığı riskli iş gruplarında çalışan kişilerin maske, koruyucu kıyafet gibi zorunlu önlemleri alması yaşamsal tartma taşıyabilmektedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE KARŞIN TEDAVİLER UMUT VERİYOR

Mesane kanserinin tedavisinde immünoterapi yani bağışıklık sistemine yönelik tedavilerde umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Yüzeyel ama tekrarlayan tümörlerde bağışıklığı güçlendirmek için mesaneye tüberküloz basili verilmesi daha evvelden de uygulanan tedaviler arasındaydı. Tüm vücuda zarar verebilen toksik kemoterapi ilaçlarının yerine vücudun doğal savunma mekanizması olan immün sistemi harekete geçirerek kanserleri denetim altına almayı hedefleyen yeni ilaçlar metastaz yapmış hastalarda deha bir umut ışığı olmaktadır. Emrindeki etkisi daha eksik olan hedefe karşin bu ilaçları diğer ilaçlarla kombine ederek metastaz yapmış mesane tümörlerinde bile etkin sonuçlar alınabilmektedir.

TEDAVİDE YÜZ GÜLDÜRÜCÜ GELİŞMELER VAR

Hastaların %90 gibi büyük bir çoğunluğunda idrar yolunun içini döşeyen değişici epitel hücrelerden kaynaklanan mesane kanseri görülmektedir. Hastalık genelde yerel ve yüzeyel olarak başlar, hastaların beşte biri ilk ortaya çıktığında lokal mesane kaslarına ilerlemiş hatta mesane dışına sıçramış olabilir. Yüzeyel lokal ya da invaziv olarak ortaya çıkan mesane kanserinde tedavi kanserin tipine ve derecesine tarafından farklılıklar gösterebilmektedir. Düşük dereceli, yüzeyel mesane tümörleri kapalı cerrahi yöntemle çıkartılarak tam tedavi sağlanabilir. Fakat bu tümörlerde tekrar, hatta ilerleme olabilir. bu nedenle ot gibi yaşama bütün tedavi edilse de belirtilmiş aralıklarla endoskopi ve sistoskopi ile peşine düşüp takip edilmektedir. Yüksek dereceli riskli mesane kanserlerinde ise ot gibi yaşama sayısı ve hacmine tarafından cerrahi işlemden sonra tekrarlamaması için mesaneye kemoterapi ya da immünoterapi uygulanması gerekmektedir. Kapalı cerrahi yöntemlere ve hap tedavisine karşın tekrarlayan ve ilerleyen önemli tümörlerde kanserin vücuda yayılmasını engellemek için mesanenin iyice alınması gerekebilmektedir. Laparoskopik ve robotik tedavi seçenekleri baştan sona hasta yalnızca hastalıktan kurtulmakla kalmamakta, fazla daha erkenden bayağı hayatına dönebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here