Kredi notu nedir, nasıl öğrenilir ve nasıl yükseltilir?
Kredi notu nedir, nasıl öğrenilir ve nasıl yükseltilir?

Kredi modern ekonominin manâlı bir parçasıdır. Toplu para ihtiyacının çabuk bir şekilde karşılanmasını sağlar ve faizli geri ödemeleri bankalar için kayda değer bir kazanç kaynağıdır. Halk Müziği konut sahibi edinmek, araba satın elde etmek, iş kurmak, borç ödemek ve daha o kadar nedenle halk müziği toplu para ihtiyaçlarını gidermek için bankalara kredi başvurusunda bulunurlar. Banka için natürel en manâlı konu verdiği kredinin faiziyle birlikte geri ödemesini alıp alamayacağıdır. Banka da kredi verip vermeyeceği kararını alırken başvuran kişinin kredi notunu dikkate alır. Peki kredi notu tamamen nedir ve nasıl belirlenir? Kredi notunuzu nasıl öğrenebilirsiniz ve notun bankalar nezdindeki karşılığı nedir? Kredi notu nasıl yükseltilir?

KREDİ NOTU NEDİR?

Bankaların ya da finans kuruluşlarının bir bireye, bireyin mali durumu ile ilgili yapılan inceleme sonucu verdiği bir güvenilirlik puanıdır. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankaların sizi güvenilir bulup kredi verme şansı böylece yüksektir. Yani kredi notunuz bankanın size verdiği krediyi geri alıp alamayacağını hesapladığı risk değerlendirmesinde kullandığı kayda değer bir kriterdir.

Yeni kredi notunuzu öğrendiniz mi ?

KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR?

Bankaların ve finans kuruluşlarının kredi notunu belirlerken kullandıkları bir takım kriterler vardır. Bu kriterler yük derecesine göre kredi notunuzu olumlu veya negatif olarak etkilerler. Ağırlıklarına göre kredi notunuzu etkileyen faktörler şunlardır:

Kişisel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %30

Mevcut hesap ve borç durumu: %25

Yeni kredi açılışları: %20

Kredi tatbik yoğunluğu: %15

Diğer: %10

Kredi Limitinin %30’nu aşmamak.

Bu faktörlere bakıldığında görüldüğü gibi kredi notunu etkileyen en kayda değer etken bilhassa kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinin uyumlu olup olmadığıdır. Hem kişinin borcunun yüksekliği de olumsuz bir etken olarak kredi notunu etkiler. Bankalarda bulunan varlıkların miktarı da kredi notunuzda belirleyici bir unsurdur. Diğer olarak sınıflandıran %10’luk dilime giren kalemlerden biri çoğu kez kredi başvurusu yapılmasıdır. Ret aldıkça sürekli kredi dilekçe yapılması kredi notunuza olumsuz etki eder.

5 yıl aktif olarak kredi kartı kullanmamış, kredi çekmemiş, kredili vadeli hesap çalışması olmayan kişilerin kredi notu ya yoktur ya da 0’dır.

KREDİ NOTU DERECELERİ NELERDİR?

Türkiye’de bankacılık ve finans sektöründe kredi notu için minimum notun 0 en yüksek notun 1900 olduğu bir skala kullanılır. 0 fazla riskli, 1900 ise mükemmel bir puandır.

| Çok tehlikeli | Orta tehlikeli | Az tehlikeli | İyi | Mükemmel

| ——– | ——– | ——– | ——– | ——–

| 0-799 | 800 -1299 | 1300-1499 | 1500-1699 | 1700-1900

Tabloda da görülebileceği gibi kredi notunuz 1500 ver üzeri ise içiniz bakımlı olsun. Kredi kullanma konusunda bir sorun yaşama olasılığınız düşük. Notunuz 1300 altındaysa borçlanabilme şansınız düşüktür. Bankalar için bütün bir soru işareti olan kısımsa 1300-1499 puan aralığındaki az riskli grubudur. Bu grupların kredi başvurularına bahşedilen cevaplar bankadan bankaya ve başvurudan başvuruya değişebilmektedir.

KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

Türkiye’de kredi notu, ülkenin önde gelen dokuz bankasının ortaklaşa kurduğu Kredi Kayıt Bürosu yani KKB kadar belirlenmektedir. Bankalar yeni kredi başvurularından KKB’nin birey hakkında topladığı parasal bilgiler doğrultusunda oluşturduğu kredi notundan faydalanır. Kredi notunuzu öğrenmek için 2 yol bulunmaktadır.

Findeks ile kredi notu öğrenme: KKB’nin oluşturduğu Findeks uygulaması ile ücreti karşılığı kredi notunu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenebilmek için Findeks’e üye olmanız gerekmektedir.

Banka aracılığı ile kredi notu öğrenme: Bankalar ile de kredi notu sorgulama yerine getirmek mümkündür. İnternet bankacılığı ya da bankaların cep telefonu uygulamaları ile belirli bir aidat karşılığı kredi notunuzu öğrenebilirsiniz ya da şubeden öğrenmek için rica edebilirsiniz.

Yeni kredi notunuzu öğrendiniz mi ?

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi notunu belirleyen faktörlere bakıldığında notu yükseltmenin olumlu ve güvenilir bir parasal görüntü vermekten geçtiği görülüyor. Borçlarınızı eksilmek ya da kapatmak, yamalı olan ödemelerinizi bir düzene sokmak yani ödemeleri geciktirmemek, faturalarınızı uyumlu ödemek gibi şeyler kredi notunuza olumlu etki yapacaktır.

Bunun için borçlarınızı aylık gelirinize kadar yapılandırabilir, bambaşka borçlarınızı tek bir kredide toplayıp uzun bir vade ile aylık ödemelerinizi düşürüp ödemelerimizi ahenkli yapabilecek ülkü gelebilirsiniz.

Kredi notunuz bu eylemleriniz ve bunları değerlendiren bankaların geri bildirimi ile günlük ve aylık olarak aralıksız güncellenmektedir.

YÜKSEK KREDİ NOTUNUN FAYDALARI

İyi bir mali portre ile gelen iyi bir kredi notu, kredi kullanmada dağıtılmış avantajlar sağlar. Kredi notu iyi olan kişiler

*Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanabilirler,

*Bankalar açısından tercih edilen tip olurlar,

*Kendilerine özel ayrıcalıklı teklifler alabilirler,

*Daha esnek şartlarla borçlanabilirler.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLARIN KREDİ ÇEKME OLASILIĞI

Kredi notu düşük olan kişiler bankaların nezdinde geri ödeme riski taşırlar. Bu yüzden düşük kredi notuna sahip kişiler için bankalarla görüşmeler öyle olumlu geçmemektedir. yine de bir takım bankalar başvurularda daha esnek davranabiliyor.

Kredi başvuru yapmadan önce böyle bankaları araştırmak ve bankaya gösterebilecek bir kefil, güvence veya ipotek göstermek kredi alma şansınızı artırabilir.

KREDİ NOTU ÇEKİLEBİLECEK KREDİ MİKTARINI NASIL ETKİLER?

Kredi notunuz, bankadan çekebileceğiniz kredi miktarı ve vade süresi üstünde de etkin olabilir. İnternette kullandığınız kredi hesaplama araçlarından aldığınız sonuçlarla bankanın size sunacağı kredi miktarı aynı olmayabilir. Düşük bir kredi notu, alabileceğiniz para miktarını azaltabilir. Ayrıca aylık geliriniz çekebileceğiniz kredi miktarında başlıca kriterdir.

Kredi hesaplama aylık belgelenebilir gelirinize tarafından yapılır ve azami aylık geri ödemeniz belirlenir. Türkiye’de bankalar genel olarak aylık gelirin %50’sini alırlar.

KREDİ NOTU TEK BELİRLEYİCİ FAKTÖR MÜDÜR?

Mali durumunuzun genel bir yansıması olan kredi notu her ne dek kredi kullanabilmeniz için en önemli ayırıcı özellik olsa da bankalar diğer bazı noktaları da dikkate alabilir. Alıştırma şekliniz ve çalışmakta olduğunuz kurum kredi çekmenizde tezgâhtar olabilecek faktörlerden biridir. Mesela devlet memurlarının işten çıkarılmasının şiddet olması ve gelirlerinin düzenli olması bankalar için olumlu bir kriterdir. doğruca devletten alınacak maaşa kesinti yapılacağından banka için geri ödeme riski düşer.

Özel sektörde çalışanların ise kurumunun finansal yapısı dikkate alınmaktadır. İflas tehlikesi düşük olan, sağlam finansal yapıya sahip kurumsal şirketlerde çalışanlar bankalar için daha çekici müşterilerdir.

Yeni kredi notunuzu öğrendiniz mi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here