'Hamam böcekli ekmek' büyük tartışma yarattı!
'Hamam böcekli ekmek' büyük tartışma yarattı!

Nasıl mı?

Brezilyalı yiyecek mühendisleri, küresel nüfus artışı karşısında hayvansal proteinin yetmeyeceği düşüncesiyle Afrika ülkelerini misal aldı ve böceklerden yapılan bir un türü geliştirdi.

Birleşik Milletler (BM) 2050 yılına değin dünya nüfusunun yaklaşık 9,7 milyara ulaşacağını öngörüyor.

Küresel gıda yetersizliği riskine aleyhinde BM’nin önerisi, insanların haşere tüketimini de rejim alışkanlıklarına katması.

Güneydoğu Asya ülkeleri ilk kez edinmek üzere dünyanın birçok yerinde haşere, protein kaynağı görevinde. Böcekler hem doğada varlar, hem de masrafa neden olmuyorlar.

Ama ekmeğin şehirlerde birçok insanı yerinden zıplatan hamam böcekleriyle yapıldığı örnekler öyle yok.

_103686561_6d8d64b9-ac63-4bf0-8fb6-2f74877767d3

Brezilyalı araştırmacılar da unu yaparken, Nauphoeta Cinerea cinsi hamam böceğini (ıstakoz veya benekli hamam böceği de deniyor) kullandılar.

Kuzey Afrika kökenli bu böcek, tarantula örümcekler ile kertenkeleler gibi egzotik ev hayvanlarına da yem olarak veriliyor.

Bu böceklerin özelliği, kafeste tutulduklarında çok kolay ve süratli üremeleri.

Brezilya’daki Rio Grande Üniversitesi’nden yiyecek mühendisleri Andressa Jantzen ve Lauren Menegon, hamam böceklerini iki sebepten seçmiş:

**Protein zengini olmaları (kırmızı et yüzde 50, hamam böcekleri ise yüzde 70 protein oranına sahip)

Milyonlarca yıl, evrimsel süreçlere rağmen genetiğini koruyarak hayatta kalmış olmaları

Jantzen, “Bu canlılar evrimle beraber değişen çevreye üçgenin taban olmayan kenarı uydurmayı karşılayan çok iyi bir yapıya sahip olmalı” diyor.

_103693338_baratas1

PROTEİN BOMBASI

İki tahlilci, ekmekleri üretmek için kilosu 51 dolar olan kurutulmuş hamam böceklerini laboratuvarda öğütmüş.

Ekmek tarifinde yüzde 10 böceklerden geliştirilen un, yüzde 90 adi buğday ürünleri kullanılmış. Bu bile şaşırtıcı sonuçlar almaya yetmiş.

BBC Brezilya Servisi’ne konuşan Andressa Jantzen, hamamböceklerinin ekmekteki protein içeriğini yüzde 133 artırdığını söylüyor. Geleneksel ekmeğin 100 gramlık bir diliminde 9,7 gram protein varken, hamamböcekli ekmekte 22,6 gram var.

Jantzen, “Bu tarifle yağ oranını da yüzde 68 azalttık” diyor.

Brezilyalı araştırmacıya kadar, bu ekmeğin lezzet olarak diğerlerinden çok büyük bir farkı da değil:

“Ekmeğin tadı, kokusu, dokusu ve renkleri ile ilgili duyusal analizler gerçekleştirdik. Manâlı bir değişiklik gözlemlemedik ama bazıları ekmekte hafif bir yer fıstığı tadı hissedebilir. “

ARI, KARINCA, KELEBEK, AKREP

BESLENME UZMANI Prof. Enio Viera, insanların haşere tüketimi üstüne çalışıyor.

Viera’ya tarafından, besin alışkanlıklarımıza daha çoğu hayvanı katabiliriz: Arılar, karıncalar, kelebekler, çekirgeler ve akrepler gibi…

Böcekleri yemek olarak kabul etmenin kültürel bir zorluk yarattığına da uyarı çeken Viera, “Ancak birçok kez tozlaştırılmış haşere yiyor, farkına bile varmıyoruz” diyor.

Viera keza, böceklerin çevreye etkisinin çoğu geleneksel yiyecek türüne oranla daha hafif olduğunu söylüyor:

“1 kg kırmızı et üretmek için 250 metrekare toprak lüzum. oysa ki hamam böceklerini 30 metrekarelik alana koyup aynı oranı yakalayabiliriz. Diğer Taraftan suya da daha eksik ihtiyaç duyulur: 1 kg kırmızı et için 20 bin litre su gerekirken, 1 kg böcek için bin litre yeterli.”

Brezilya Böcek Yetiştiricileri Kuruluşu’na göre, tropikal iklimi doğruca Brezilya 95 nesil ile en büyük yenebilir böcek çeşitliliğine sahip.

BM’ye kadar dünya üstünde haşere yiyenlerin sayısı 2 milyarın üstünde.

Jantzen ve Menegon, şimdi de kek, bir takım yağ türleri ve tahıllı gofretler gibi böcekten geliştirdikleri yeni besleyici ürünler üzerinde çalışıyor.

öte yandan Brezilyalılar şimdilik süpermarket raflarında hamam böcekli ekmeğe rastlayamayacak çünkü ülkedeki sıhhat yetkilileri halen haşerelerin sadece öteki hayvanları doyurmak için kullanılmasına izin veriyor.

İspanya ise şimdiden böcekli gıdaları ticarileştirmeye başladı. Carrefour süpermarket zinciri, ülkede cırcırböceği ve bazı larva türleriyle yapılmış atıştırmalıklar satıyor.

İngiltere’de de Eat Grub şirketi, fırınlanmış çekirge ve kurtçuklarla evlere sipariş hizmeti veriyor.

ABD’li araştırma şirketi Global Market Insights’a göre, küresel yenebilir haşere pazarı önümüzdeki 5 yılda 700 milyon doları aşabilir.

Peki sizin hamam böcekli ekmeği denemeye cesaretiniz var mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here