Türk bayrağı Bulgaristan'da bu defa ayrı dalgalandı
Türk bayrağı Bulgaristan'da bu defa ayrı dalgalandı

Türk giyim kültürünü bugüne dek bir çok farklı ülkede sayısız defileyle tanıtan Modacı Ahmet Özceyhan, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği defilelerle Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bayrağımızı dalgalandırdı. Ülkenin eski Kralı, Kraliçesi ve Cumhurbaşkanının eşinin katıldığı defilelerde; Özceyhan’ın tasarımları ayakta alkışlandı.

Uluslararası defilelerle son yıllarda adını çoğu kez duyuran Modacı Ahmet Özceyhan, geçtiğimiz günlerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da art arda 2 özel defileyle yeni koleksiyonunu siyaset, iş ve sanat dünyasından 400’ün üstünde seçkin konuğa sundu. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği işbirliği ve misafirperverliğinde gerçekleşen bu organizasyonların esas amacı ise iki komşu ülke aralarında sosyokültürel bir köprü yapı etmekti. Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan bu özel organizasyona Bulgaristan eski Kralı ve Kraliçesi, Cumhurbaşkanı Eşi ve bir fazla seçkin konuk katılım sağladı.

“Bulgar ve Türk kültürlerinden büyük ilham aldım”

Moda Şovu sonunda kraliyet ailesi ve siyasetin önde gelen simaları tarafından ayakta alkışlanan Türk Modacı Ahmet Özceyhan, şunları kaydetti:

“Müşterek Geçmiş, Birlikte Gelecek adlı bu özel koleksiyonumuzda; yüzyıllar boyu birlikte yaşamış olan Bulgar ve Türk kültürlerinden büyük ilham aldım. Tasarımlarımız aralarında eski Türk motiflerinin işlendiği ceketleri, Bulgar nakışlarının ve madeni Bulgar paralarının yer aldığı kaftanları, el dokuması ketenlerimizi, ipeklerimizi görmek mümkün. Koleksiyonun özel bir parçasını oluşturan Gaziantep’in meşhur el dokuma kumaşı ‘kutnu’yu da tekrardan hayata kazandırdık. Tarihin tozlu raflarından unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizi gün yüzüne çıkardık, bütün kumaşlarımızı ve müşterek motiflerimizi modernize ederek 21.yüzyıla uyarladık. Bugün bir kadın, dünyanın her uygun bu modernize edilen giysileri günün her saatinde rahatlıkla giyebilmekte. öte yandan, ülkemizi, bayrağımızı ve kültürel değerlerimizi temsil etmekten son derece gururluyum. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçimiz Hasan Ulusoy ve değerli eşi Didem Ulusoy’a bu özel organizasyon için sarf ettikleri mücadele ve özverileri için ayrıca şükranlarımı sunarım.”

Büyükelçi Hasan Ulusoy, “Kıyafetlerdeki desenler yalnızca desen yok, kültürel kodları da yansıtan sosyolojik değerlerimizdir. Desenlerdeki benzerlikler geldiğimiz günden beri dikkatimizi çekmekteydi, ataları bu topraklardan olan eşimin özellikle dikkatini de çekmişti. Bunları bir araya getirip, ortak yaşama kültürünü üstelik moda alanında nasıl gösterebiliriz diye bir düşüncemiz oldu” diye konuştu.

Büyükelçi Ulusoy’un eşi Didem Ulusoy ise bu moda şovu ile iki halkın ortak değerlerini her tarafta hayata kazandırmak istediklerini, yeniden enerjik bağlarımızın olduğunu hatırlatmak amacında olduklarını belirtti. Ulusoy, gelecekte gerçekleştirecekleri bu cins sosyokültürel projelerin, Türk ve Bulgar halklarını her zamankinden çok daha pozitif birbirlerine yakınlaştıracağını da sözlerine ekledi.

Defilelerin ikinci ayağı Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği konutunda tekrar yüksek bir katılımla gerçekleşti. Önde gelen bütün basın organlarında yer alan bu defileler, ülkede büyük akustik uyandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here