Neşet Ertaş, kendi adını taşıyan mekanda anıldı
Neşet Ertaş, kendi adını taşıyan mekanda anıldı

Keçiören Belediyesi, türküleriyle Türkiye’nin ve dünyanın her köşesinde gönüllerde taht kuran Neşet Ertaş’ı 6. ölüm sene dönümünde unutmadı. Keçiören Belediyesi tarafından 2012 yılında yapımına başlanan ve Neşet Ertaş ismini içeren ziyafet ve sanat merkezinde düzenlenen anma törenine Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak’ın yanı sıra AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan da katıldı.

Ertaş eserleriyle anıldı

Neşet Ertaş, ölümünün 6. sene dönümünde Neşet Ertaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde, Keçiören Belediyesi ile KIRDER’in işbirliğiyle düzenlenen etkinlikle anıldı. Neşet Ertaş’ı kutlama etkinliğine çoğu siyasetçi, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılırken, vatandaşlar da yoğun alaka gösterdi. Çeşitli türkü grupları kadar Neşet Ertaş türkülerinin seslendirildiği kutlama etkinliğinde usta sanatçıyı anlatan belgesel gösterimi büyük alkış aldı. Programın son bölümünde, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı Zeynep Âlem sahne alarak Neşet Ertaş türküleri seslendirdi.

Anma programında kimi süre duygusal türküler kimi süre da vatandaşların katılımıyla oyun havaları seslendirildi. Programın sonunda türkü söylemek için sesine güvenen vatandaşlar sahneye ağırlama edildi. Sahne bölge vatandaşlara performanslarının peşinde değişik hediyeler verildi.

“Değerler hiçbir süre ölmez”

Kültürel değerlerin yaşatılması için 2012 yılında Keçiören Kuşcağız’da yapı edilen kültür merkezine Neşet Ertaş ismini verdiklerini söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Abdal müziğinin üstadı olarak anılan, yaşamı baştan başa çıkardığı 400 plak, kaset ve kayıtlarla bozlak türkülerinin ustası olan Neşet Ertaş bir değerdir. Değerler hiçbir vakit ölmez. Biz de Neşet Ertaş gibi bir değeri yaşatmak ve onu kutlamak için ağırlama merkezimize onun ismini verdik. İnsanlarda iz bırakan, türkü formunun dışına çıkarak şiir formunda okunduğunda hayat felsefemizi anlatan yapıtları yıllardan beri gönülden düşmeyecek. Bizler de bu kültürel değerlerimize defalarca sahip çıkacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here