TİKA'dan Filipinler'de ihtiyar ve engellilere destek
TİKA'dan Filipinler'de ihtiyar ve engellilere destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kadar Filipinler’in Marawi şehrinde ilk olarak ihtiyar ve engelliler edinmek üzere gereksinim sahibi Morolulara tıbbi ekipman desteği sağlandı.

Marawili Müslümanlar, 2017 yılında DAEŞ bağlantılı Maute ve Abu Sayyaf Salafi terör örgütleri tarafından başlatılan iç savaş ardından bölgeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. 5 ay süren, yaşamın durma noktasına geldiği çatışmalardan daha sonra ırk evlerine geri dönmeye başladı.

DAEŞ’ten kurtarılışının ardından yaralarını sarmaya çalışan Filipinler’de bu süreçten maksimum etkilenen kesimi yaşlılar ve maddi engelliler oluşturuyor. Bu kapsamda TİKA, yaşamın fazla baskı koşullar aşağıda sürdürüldüğü Marawi ve çevresinde yer alan gereklilik sahiplerine tekerlekli sandalye, yürüme desteği, koltuk değneği, ortopedik baston, kan basıncı aleti ve nebülizatör dağıtımı gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen tıbbi donanım desteği ile gerek çatışma sürecinde sakatlanan masum sivillerin, gerekse gereklilik sahibi ihtiyar ve engellilerin hayatlarının kolaylaşacağını açıklayan Morolular Türk halkına ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here