Geleceğin Picasso'ları, Neşet Ertaş'ları yetişiyor
Geleceğin Picasso'ları, Neşet Ertaş'ları yetişiyor

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesince açılan sanat ve eğitim kurslarına 7’den 70’e bütün ilçe halkı yoğun alaka gösteriyor. Satrançtan resme, muhabere dilinden gitar ve teknolojiye kadar birçok ayrı alanda açılan kurslarla geleceğin sanatçıları yetişiyor. Sanat kurslarının yanı sıra okuma yazma bilmeyen yetişkinlere okuma yazma öğretiliyor.

Kahramankazan Belediyesi Gençlik Merkezi (KAGEM) kadar açılan kurslar yoğun alaka görüyor. Tüm yaş gruplarından katılımcıların yer aldığı kurslarda, kursiyerler hem öğreniyor keza de eğlenceli bir ortamda hoş dostluklar kurma fırsatı yakalıyor. KAGEM’de öğrencilerin derslerine muavin olacak etüt derslerinin yanı sıra çoğu sanat dalında da kurslar veriliyor. Fotoğraf, gitar, bağlama, zihin oyunları, çabuk okuma, teknoloji ve okuma yazma kursları en fazla ilgi gören branşlar arasında yer alıyor. 7’den 70’e değişik yaş gruplarından vatandaşların katıldığı kurslar doğruca geleceğin sanatçıları yetişiyor.

KAGEM’de açılan kurslara sadece öğrenciler değil, ileri yaşlardaki vatandaşlar da ilgi gösteriyor. KAGEM’de bu eğitim döneminde açılan okuma yazma kursunda 23 erişkin bulunurken, bunların 13’ü ise 60 yaş ve üzeri vatandaşlardan oluşuyor.

Tahtaya birlikte yazdılar

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, KAGEM’i ziyaret ederek, araştırmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Ertürk burada kursiyerlerle birlikte fotoğraf yaptı, seri okuma etkinliğine katıldı, gitar çaldı, satranç ve hafıza oyunları oynadı. Başkan Ertürk okuma yazmayı yeni öğrenen yetişkinlerle birlikte derse katıldı. Ertürk burada, okuma yazmayı yeni öğrenen 67 yaşındaki Zülbiye Teyze ile birlikte tahtaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismini yazdı.

Ertürk, 50 yaşında satranç oynamayı öğrenen ve KAGEM’de yapılan turnuvada birinci olan Nihal Tat ile satranç oynadı. Ertürk hem, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın portre resmini yapan minik bir kursiyerle birlikte resim yaptı. Ertürk, KAGEM’i başarılı kursiyerlere sertifikalarını da verdi.

Neşet Ertaş’lar, Picasso’lar

Başkan Ertürk, belediye kadar açılan kurslara vatandaşların yoğun ilgi göstermesinin kendilerini fazla mutlu ettiğini söyledi. Ertürk, “Burası bir kulüp havasında çalışıyor. Her yaştan katılımcılar eğlenerek öğreniyor. Burada yalnızca geleceğimizin teminatı olan yavrularımız değil, amcalarımız, teyzelerimiz de var. Teyzelerimiz, amcalarımız yavrularımız satranç oynuyor, fotoğraf yapıyor, bağlama çalıyor. Okuma yazma öğrenen teyzelerimizin ve amcalarımızın heyecanını bakmak ise ayrı bir sevinç. Burada geleceğin Picasso’ları, Ali Rıza Hoca’ları, Neşet Ertaş’larının yetişeceğine olan inancımız tam” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here