Eğitim alanının en kapsamlı etkinliği “VI. Akıl ve Yetenek Kongresi” Ankara'da başladı
Eğitim alanının en kapsamlı etkinliği “VI. Akıl ve Yetenek Kongresi” Ankara'da başladı

Türkiye Akıl Vakfı kadar ODTÜ Eğitim Fakültesi iş birliğiyle ODTÜ’de bu sene 6’ncısı düzenlenen Akıl ve Yetenek Kongresi’nin belli başlı sponsorlarından biri Uğur Okulları oldu. Kongre’de başlangıç konuşması gerçekleştiren Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, “Okuma maharet ve alışkanlığı erken yaşlarda kazandıralım ancak daha iyi açıklama yapabilen, yorumladığını sözlü ve yazılmış olarak daha iyi ifade edebilen, müzakere alışkanlığı kazanmış ve müzakere becerisine sahip bireyler gelecekte bizlerin başına gelsinler” dedi.

#benbilmembeyinbilir sloganıyla yapılan, Milli Eğitim Bakanı, bununla birlikte Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk’un da başlangıç konuşması gerçekleştirdiği VI. Akıl ve Kabiliyet Kongresi’nde, akıl ve yetenek ile ilgili konularda çalışan akademisyenler, eğitimciler, ebeveynler, öğrenciler ve sanat, edebiyat alanında yetenekleri ile öne meydana çıkan toplum önderleri bir araya geldi.

VI. Yetenek ve Zeka Kongresi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, Türkiye’de okuma alışkanlığının istenilen seviyede olmadığını belirtti. Kulaberoğlu, “OECD’nin yaptığı bir araştırmada okuma alışkanlığı olmayan bir ailenin çocuklarının bir cümleyi okuması ve anlaması için 45 saniye gerekli. Fakat bu alışkanlığa sahip olan ailelerin çocuklarının bunu yapması 13 saniye gerektiriyor. Biz okullar ve eğitimciler olarak bu konuda neler yapıyoruz? Neler yapmamız gerekiyor? Bırakalım 3 boyutlu integralleri, öğrencilerimiz lisede değil üniversitede bunu çözmeye başlasınlar. Lakin okuma beceri ve alışkanlığı erken yaşlarda kazandıralım ama daha iyi yorum yapabilen, yorumladığını sözlü ve yazılı olarak daha iyi açıklama edebilen, tartışma alışkanlığı kazanmış ve bahis becerisine sahip bireyler gelecekte bizlerin başına gelsinler. Bu şekilde zeka ve yeteneklerin okullar vasıtasıyla köreltilmesinin de önüne geçmiş olacağız” biçiminde konuştu.

“Velilerimize, toplumumuza okuldan, öğretmenden, eğitimden, imtihan sonucundan öte beklentilere sahip olmaları gerektiğini daha iyi anlatalım”

“Sınavların eğitimimizi yönlendirmesi yerine eğitimimizin sınavlarımızı şekillendirecek olduğu bir döneme geçmemiz gerektiğini paylaşmak istiyorum” diyen Kulaberoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bakanımızın göreve gelmesiyle birlikte eğitimciler ve toplum olarak ümitlerimizin bir kere daha ve çok daha artı yeşermiş olduğunu hepimiz biliyoruz. Okullarımızdan ve eğitimden neler beklememiz gerektiğini daha iyi tartışalım. Velilerimize, toplumumuza okuldan, öğretmenden, eğitimden, sınav sonucundan öte beklentilere sahip olmaları gerektiğini daha iyi anlatalım. Ülkemiz koşullarına baktığımızda merkezi sınav sistemimizin bir vakit daha devam etmesi gerektiğini hepimiz kabul ediyoruz. Nüfus sayısına, öğrenci sayısına baktığımız vakit bu bir vakit daha devam edecektir ve edilmesi de gerekir. Fakat ortaokuldan liseye geçişte, liseden üniversiteye geçişteki sınavların eğitim öğretimimize öğrenmeyi köreltmesine müsade vermeden, sınavların eğitimimizi yönlendirmesi yerine eğitimimizin sınavlarımızı şekillendirecek olduğu bir döneme geçmemiz gerektiğini paylaşmak istiyorum. Öğrenmeyi değerlendirmek yerine öğrenmek için ölçmeyi sınamak, göstermek ve sonra gelmek zorundayız. Sınavların şekillendirdiği derslerimizden yürüyüp gitmek ve yalnızca sınavlara hazırlayan öğretmenler edinmek yerine çocukları 2030-2040’lı yıllara hazırlayan her bakımdan donanımlı, entelektüel birikimleri uygun, kültür sanat alanında başarılı, bilimsel işlem becerilerini kavramış ve uygulayabilen çok ve iyi okuyabilen bireyler olarak yetiştirmemiz gerekiyor öğrencilerimizi.”

“Ülkemizdeki eğitim sisteminin yaygın, başarılı ve manâlı bir aktörüyüz”

Kongre’deki konuşmasının arkasında verdiği röportajda Uğur Okulları olarak bu organizasyonda yer alma nedenlerini ifade eden Kulaberoğlu, “Uğur Okulları olarak ülkemizdeki eğitim sisteminin yaygın, başarılı ve manâlı bir aktörüyüz. Esas amaç, eğitim öğretimin geliştirilmesi, daha iyi eğitim öğretim verebilmek, daha iyi okullar yapabilmek, geleceğimize daha iyi ışık tutacak öğretmenler yetiştirebilmek nedeniyle bir eğitim kurumu olarak burada olmamız gerektiği için organizasyona takviye vermek için buradayız” diye konuştu.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da tüm konuların, kabiliyet konusunun, akıl konusunun, eğitim konusunun tekrar üstünde düşünülüp, kavramlar her yerde gözden geçirilirse uzaklık almamak için bir sebep olmadığını belirtti. Bakan Selçuk, “Eğitimin nereye gitmesi gerektiği aslında bürokratik bir işin fazla ötesinde. Türkiye eğitimde nicel olarak fazla önemli mesafeler aldı. Bundan Böyle hevesimiz nitelikle ilgili ve Türkiye’nin bunu başarmaması için hiçbir sebep yok. Sizin hayalleriniz, beklentileriniz hepsi bizim geleceğimiz için bir tuğla. Biz bunu birlikte yapabiliriz” açıklamalarında bulundu.

Kongrenin ikinci gününde atölyeler öne çıkıyor

BAUSTEM Merkezi Direktörü ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sencer Çorlu da, Kongre’nin ikinci gününde “Çoklu Zekadan Gelişim Odaklı Akıl Yapısına” konulu konuşmasını gerçekleştirecek. Akıllı doğmak ile akıllı elde etmek arasındaki farkın, bireylerin zihinlerinde oluşturdukları şablon ve inançları ile ilgili olduğunu öne süren araştırmacıların bulgularını, kişisel deneyimleri ile yorumlayacak olan Doç. Dr. Sencer Çorlu, hoca ve ailelerin kendi matematiksel travmalarının sınıf, aile ve toplum ölçeğinde oluşturdukları iklimle ilişkisini sorgulayacak.

Kongre’nin ikinci gününde, Uğur Okulları STEM Birim Başkanı Senem Süral ve Uğur Okullarının STEM alanında uzmanlaşmış öğretmenleri tarafından, katılımcılara karşın “Kimyasal Tehlike Betimsel Başvuru Formu” workshop etkinliği gerçekleştirilecek. Atölyede, katılımcıların kimya uygulamalarında, iş sağlığı ve güvenliği konusuna bütünleşik öğretmenlik çerçevesinden bakarak, eğitimde STEM uygulamalarının ne şekilde yapılabileceği ile ilgili deneyim kazanmaları amaçlanıyor. Katılımcılar kimya, teknoloji ve mühendislik disiplinleri birleştirerek STEM eğitimindeki bilişsel ve sosyal süreçlerin başvuru formu ile ön plana çıkaracak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here