Çankaya'da 'Kitap Buluşması'
Çankaya'da 'Kitap Buluşması'

Çankaya Kitap Buluşması’nda konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Kitapsız bir dünya dikkate almak muhtemel yok” dedi.

Fazla sayıda yazarın ve 35 yayınevinin katılacağı, 5 Ekim tarihine kadar devam edecek olan “ Çankaya Kitap Buluşması” Çankaya Belediyesi Modern Sanatlar Merkezinde başladı.

Çankaya Belediyesi ile Toplumsal Çalışmalar, Kültür ve Sanat İçin Vakıf’ın (TAKSAV) işbirliği ile düzenlenen Çankaya Kitap Buluşması’nda konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “TAKSAV’a bu işbirliğinden ötürü teşekkür ediyorum çünkü önemli bir meslek yapıyoruz. Büyük bir eksiği onarmak üzere yola çıkmış bulunuyoruz. Çölleştirilen sanatla, edebiyatla, kültürle, çölleştirilen bir Ankara gerçeği ile son 20-25 yıldır hepimiz aleyhinde karşıyayız ve eskinin kültür kokan Ankarası, kitap kokan Ankarası, Yüksel Caddesi’nde, Karanfil’de, Konur’da kitapçıların, oranın jurnal hayatını belirlediği Ankarası, Başarı Çarşısı’ndaki o güzelim kitapçılar ve bütün bunların Ankara’nın kültürüne, sanatına etki eden dönemleri hepimiz için geride kalmış görünüyor fakat buna karşın Çankaya Belediyesi, tekrar tekrar Ankara’nın kültür ve sanat dünyasına katkıda bulunmak için varlığını ortaya koydu. Ben de göreve geldiğim günden bu yandan, aynı kararlılıkla devam ediyorum” dedi.

“Bir kitap fuarı eksiği vardı”

Taşdelen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara’da bir kitap buluşması, bir kitap fuarı, gelenekselleşen, her yıl benzer tarihlerde büyüyerek artan bir kitap fuarı eksiği vardı. Biz de TAKSAV ile birlikte bu çölleşmeye karşısında, bu eksiği giderecek bir etkinliği bugün burada hayata geçirmiş oluyoruz. İlkini yapıyoruz.”

Taşdelen, bu buluşmanın her yıl daha da büyüyeceğinden, gelişeceğinden, daha fazla insana ulaşacağından hiçbir şüphesi olmadığını belirterek, “Bu birincisi, önümüzdeki senelerde daha büyüğünü tekrar defalarca beraber yapacağız” biçiminde konuştu.

Buluşmanın Modern Sanatlar Merkezinde yapılmasının öbür bir güzellik olduğunu vurgulayan Taşdelen, “Modern Sanatlar Merkezimizin 20. yaşını kutluyoruz ve bu yaz döneminde de Modern Sanatlar Merkezinin yapıldığı günden bugüne ilk kez kapsamlı bir tadilattan geçirildi. Fazla güzel bir tadilat gerçekleştirdik ve derhal de kitap buluşması için bir aradayız” ifadesini kullandı.

Taşdelen, “Kitap kokusuyla, dokunuşuyla, hissetmesiyle farklı bir dünya. Şu Anda internet gazeteciliği var. Gazetelerin bazılarını internetten okuyoruz fakat gazeteyi elimize aldığımız zaman, gazete okuduğumuzu fark ediyoruz. İnternetten okuduğumuz gazete yavan kalıyor. Yine benzer şekilde, kitapsız bir dünya dikkate almak mümkün yok. Ne değin dijitale geçse de kitabı, ister dijitalden, ister kendisi olarak okumak çok öbür bir keyif. Evet, yeni kuşaklar roman okumuyor, yeni kuşaklar daha az tarih kitabı okuyor ama bu kültür despotizmine aleyhinde daima beraber çaba etmemiz gerekir. Çünkü itirafta bulunuyorlar, diyorlar fakat ‘her şeye gücümüz yetiyor da şu kültüre, edebiyata, sanata gücümüz yetmiyor.’ Çünkü kültür, edebiyat, sanat, bunlar özgür us, bağımsızlık gerektirir. Hür düşünceye sahip olmayan kafalardan da bu işler çıkmaz. Kültüre, sanata ve edebiyata da bizler her zamankinden artı sahip çıkmak zorundayız. Ben o nedenle bu kitap buluşmamızın fazla kıymetli olduğuna içten gelen inanıyorum” dedi.

Etkinliğe katılan 35 yayınevine, gelecek olan yazarlara ve misafirlere iyi okumalar dileyen Taşdelen, kitap buluşmasına katılan yayınevlerinin stantlarını gezdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here