Okul kantinlerine sıkı yoklama
Okul kantinlerine sıkı yoklama

2018 – 2019 Eğitim – Öğretim Yılının başlamasının gerisinde Keçiören Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne ast ekipler, mektep kantinleri denetimlerine sürat verdi.

Zabıta ekipleri, belediye sınırları içerisinde kantin ve kafeterya yer alan bütün okullarda yapılan denetimlerde, genel temizlik, iş kıyafeti, kaliteli yiyecek malzemesi, satışa sunulan ürünlerin son faydalanma tarihleri ve yiyecek maddelerinin muhafazası gibi konularda denetimlerini sürdürüyor.

Geleceğin teminatı olan öğrencilerin sağlığına ağırlık veren Keçiören Belediyesi, mektep kantinlerini denetleyerek dengesiz beslenmeye alt hastalıklara ve obeziteye aleyhinde dinç nesillerin yetişmesine de katkı maddesi sağlıyor.

Gazlı içecek, kızartma ve cips gibi ürünlerin satışını yapan kantin işletmecilerini önce uyaran sonra uyarıları göz ardı ederek kurallara uymayanlara idari yaptırım uygulayarak Belediye Encümeni’ne sunan Keçiören Belediyesi zabıta ekipleri, amaçlarının öğrenci sağlığını gözetmek olduğunu belirterek kantin işletmecilerini de dinç besinler satmaları hususunda bilgilendiriyor. Keza, öğrenci sağlığını korkutma eden, mektep önlerindeki denetimsiz gıda satışı yapan seyyar satıcılara da göz açtırmayarak çevre, bakış ve şamata kirliliğine de müsade vermiyor.

Çocuklarımızın sağlığı hepimize emanet

Türkiye’nin nüfus itibariyle en büyük ilçelerinden olan Keçiören’in takriben 170 bin dolayındaki öğrenci sayısıyla da birçok ilin nüfusundan büyük olduğunu vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, denetimlerdeki amaçlarının canice kesmek değil öğrencilerin sağlığını gözetmek olduğunu vurgulayarak, “Geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı gıdalarla beslenmeleri gerekiyor.

Öğrencilerimizin öyle çoğunun okullarda yer alan kantinlerde satılan yiyecek ürünleriyle beslendiklerini göz önüne alırsak öğrencilerimizin sağlığı bu işletmelere ve işletmecilere emanettir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın dinç büyümeleri açısından kantinlerin keza temizlik yönünden hem de buralarda satılan yiyecek maddeleri açısından son derece uyumlu olmaları gerekli Ekiplerimiz denetimlerde öncelikli olarak işletmelere uymaları gereken konularda uyarılarda bulunarak onların bilinçlenmesini sağlamaya çalışıyor” dedi.

Çocukların sağlığını gözetmek için üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten Başkan Ak, denetimlerin eğitim öğretim dönemi boyunca devam ettirileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here