“Ankara itfaiyesi” vatandaşı bilgilendiriyor
“Ankara itfaiyesi” vatandaşı bilgilendiriyor

Ankara İtfaiyesi, “İtfaiye Haftası”nı Başkent’te düzenlediği farklı alanlara yönlendirilmiş etkinliklerle kutluyor.

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftasını Başkent’te düzenlediği etkinliklerle hafta baştan başa kutlayan Ankara İtfaiyesinin etkinlik adreslerinden biri de 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’ndaki Güvenpark ve Kurtuluş İtfaiye İstasyonu oldu.

Ankara İtfaiyesi, nostaljik itfaiye araçlarının da yer aldığı Güvenpark’ta kurulan stantta Başkentlilere, acele durumlarda yapılması gerekenler ve yangın öncesi tedbirlere karşın bilgiler de veriyor.

Üç yüzyıllık teşkilat

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, “İtfaiye Haftası” kapsamında keza, Kızılay Metro Sanat Galerisi’nde itfaiyecilik ile ilgili görsellerin yer aldığı sergiye konut sahipliği yapıyor. Ankara İtfaiyesi, Başkent’te eğitim veren okullarla birlikte yangın ve kurtarma tatbikatları da düzenliyor.

İtfaiye Teşkilatı, 304. yaşını kutlarken, hafta baştan başa sürecek etkinliklerle, Ankara İtfaiyesi’ni ve tarihçesini Başkentlilere tanıtacaklarını gösteren Ankara İtfaiyesi Akademi Amiri Galibiyet Ulu, “Vatandaşları bilgilendirirken almaları gereken önlemleri de anlatmaya çalışıyoruz. Evlerinde, meslek yerlerinde alınması gereken yangın ve emniyet önlemleri ilgili bilgiler veriyoruz” dedi.

Baca temizliği nasıl yapılmalı?

Baca temizliği, doğal gaz ve elektrikli cihaz kullanımı gibi o kadar çok konuda da bilgilendirilen vatandaşlara kitapçık dağıtılırken, çocuklara da itfaiye temalı şapka, tişört ve boyama kitabı da armağan ediliyor.

Başkentli sürücülere de veri verdiklerini söyleyen Ankara İtfaiyesi Eğitim Amiri Yasin Tahir Karaca, sürücülerden geçiş önceliği yer alan araçlara yol vermelerini seve seve şu uyarılarda bulundu:

“Biz bununla ilgili, ‘Yaşama yol ver’ diyoruz. İster ambulans, ister itfaiye. Geçiş önceliği olan araçlara lütfen yol verin. Saniyenin önemi var. Rica ediyoruz, elinizden geleni yaparsanız, bize takviye olursanız çok seviniriz.”

Bilirkişi personeli uzman personeli ve teknik donanımı ile Başkentlilerin güvencesi olmaya aralıksız Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 46 itfaiye grubunda, 155 vasıta ve 782 personeli ile 7/24 hizmet veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here