Sahil Güvenlik 1 haftada 849 göçmeni yakaladı
Sahil Güvenlik 1 haftada 849 göçmeni yakaladı

İçişleri Bakanlığı, Sahil Emniyet Komutanlığı kadar 21-28 Eylül 2018 tarihleri arasında yürütülen güzensiz göçle uğraş faaliyetlerine ilişkin tanımlama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamaya göre, bu tarihler aralarında yaşanan toplam 20 göç olayının 17’si Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları, 2’si Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı, 1’i ise Sahil Güvenlik Akdeniz Alan Komutanlığı yükümlülük sahası içinde gerçekleşti. Sahil Emniyet İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları mesuliyet sahası içinde yer alan; Kuşadası, Çeşme, Dikili, Ayvalık, Sığacık, Küçükkuyu bölgelerindeki olası göç rotaları üzerinde yoğunlaşan yoklama ve denetimlerde Ayvacık, Ayvalık, Dikili, Çeşme, Urla, Seferihisar ve Kuşadası bölgelerinde gerçekleşen 17 olayda 772 yamalı göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde bulunan; Didim, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bodrum ve Kardak bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üstünde icra edilen yoklama ve denetimlerde Bodrum bölgesinde gerçekleşen 2 olayda 63 yamalı göçmen ve 1 göçmen kaçakçısı yakalandı, 1 göçmenin cansız bedeni denizden alındı. Sahil Emniyet Akdeniz Alan Komutanlığı yükümlülük sahasında gerçekleşen 1 olayda ise 14 yamalı göçmen ve 1 göçmen kaçakçısı yakalandı.

Ayrıca Sahil Güvenlik unsurları tarafından Ayvacık, Ayvalık, Dikili, Foça, Karaburun, Çeşme, Menderes, Kuşadası, Didim, Bodrum ve Fethiye bölgelerinde gerçekleşen düzensiz göç olayında karada tespit edilen 641 derme çatma göçmen ve 9 göçmen kaçakçısının jandarma ve güvenlik ekipleri göre yakalanması sağlandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı kadar yamalı göçün engellenmesi maksadıyla Ege Denizi’nde ve Akdeniz’de icra edilen söz konusu faaliyetlerde; 1 arama kurtarma gemisi, 41 Sahil Güvenlik botu, 11 SAGET, 5 DEGAK Timi ve 16 kontrol bottan oluşan yüzer unsurlar göre 2 bin 518 saat seyir yapıldı. 27 helikopter (54 saat) ve 5 uçak (26 saat) sortisi ile toplam 80 saat uçuş gerçekleştirildi. 5 adet Mobil Radar Timi (MORAD Timi) göre 506 saat atama icra edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here