(Özel) Yunus timlerinin nefes kesen eğitim süreci
(Özel) Yunus timlerinin nefes kesen eğitim süreci

Motosikletli Polis (Yunus) Timleri, 1993 yılından bu yandan başta asayiş ve narkotik elde etmek üzere kabahat işleme amacındakilerin caydırılması, aranan şahısların yakalanması, meydana gelen olaylara en kısa zamanda müdahale edilmesi ve belirsiz şahısların yakalanması için 65 ilde tahsis yapıyor. 1995 yılında da Ankara’da faaliyete başlayan Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Motosikletli Polis (Yunus) Timleri’ne dahil almak isteyen gönüllü polis memurları, zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.

İnsan ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu noktalarda yaşanan olaylara motosikletle çarçabuk müdahale eden yunus timlerine, profesyonel ekipler yoluyla her türlü koşulda motosiklet yararlanma ve devir yapma konularında eğitim veriliyor.

Motosikleti yere düşürene ‘şınav cezası’

Time personel seçimi ilk olarak gönüllülük esasına tarafından yapılıyor. Gönüllü olarak Time dahil almak isteyen bayan personelde 1.70, erkekte ise 1.75 cm zirve şartı aranıyor. Tüm bu şartları yerine getiren personeller sonra engebeli bir eğitim sürecinden geçiriliyor. Eğitim sırasında motosikleti yere düşüren adaylar, şınav çekme cezası alıyor. 1 hafta teorik ve 1 haftası da uygulamalı olarak eğitim görebilen personellerden başarılı olanlar, Yunus Timlerine dahil oluyor. Ülke genelinde 3 bin 73 personel ve bin 429 motosiklet ile atama yapan Yunus timlerinin eğitim sürecini İhlas Haber Ajansı (İHA) ekibi görüntüledi.

Renkli görüntülerin oluştuğu eğitim sürecinde Yunus timleriyle ilgili veri veren Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Devriye Hizmetleri Şube Müdürü Şehsuvar Mehmet Ünal, “Yunus timlerinin kent planlaması, trafik yoğunluğu ve kabahat işleme oranları göz önüne alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunda 1993 yılında İstanbul’da kurulduğunu belirterek, “Motosikletli Polis Timler, (Yunus) ilk kez asayiş ve narkotik olayları almak üzere suç işleme amacındakilerin caydırılması, bununla birlikte aranan kişilerin yakalanması gibi meydana gelen olaylarda şüphelilerin en kısa sürede yakalanması amacıyla etkin bir tahsis yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

Ünal, Yunus timlerinin bin 409 motosiklet 3 bin 73 personelle hizmet verdiğini kaydederek, şuanda 65 ilde kuruluşlarının olduğunu ve bu yıl fakat hedeflerinin ise 70 ile dağıtmak olduğunu bildirdi.

“Bayanlarda 1.70 irtifa, erkeklerde de 1.75 zirve standardı arıyoruz”

Yunus timlerine personel seçimiyle ilgili Ünal, “Bin 200 motor gücü olan motosikletler kullanıyoruz. Teknolojinin en son getirdiği cihazlar bunlar. Her türlü emniyet donanımına sahip olsa da personelinde benzer şekilde belirlenmiş bir tepe standardı ve güçte olması gerekiyor. Bunun içinde öncelikli amacımız gönüllülerden elde etmek üzere, bayanlarda 1.70 irtifa, erkeklerde de 1.75 zirve standardı arıyoruz” açıklamasında bulundu.

Tim’in zorlu eğitim sürecine ilişkin Ünal, şunları kaydetti:

“Yıllarını bu işe adamış profesyonel eğitimcilerimizle yalnızca motosikletin kullanımı değil aynı zamanda motosikletle tahsis yapabilmesi yönünde, hem sıkışık trafikte keza de süratli trafikte görev yapabilecek şekilde eğitim veriyoruz. 1 haftası teorik 1 haftası da pratik edinmek üzere eğitim veriyoruz.”

Yunus Timlerinin kıyafetleri

Yaz kış motosikletle atama yapan Yunus timlerinin kıyafetlerinin son derece kaliteli polyester ve polyamid kumaşlardan yapıldığını söyleyen Ünal, “İçeride yeteri destekleri var. bununla birlikte kask alımlarımızı yaparken son derece yüksek standartlarda testlere ast tutulmuş kaskları alıyoruz. Görevin önceliği gibi personelimizin de güvenliği bizim önceliğimizdir” dedi.

“Yüksek kalitede hizmet sunmayı hedefliyoruz”

Güvenlik Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Devriye Hizmetleri Şube Müdürü Şehsuvar Mehmet Ünal konuşmasına şöyle devam etti:

“Suç ve suçlu ile mücadelede etkinliği ve başarısı halkımız göre da takdir edilen Motosikletli Polis Timleri, teşkilatımızın şehirlerdeki görünürlüğünü çoğaltmak ve bununla birlikte en yüksek kalitede hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Bu anlayışla vatandaşlarımıza güven duygusunu en güzel şekilde uymak hedeflerimiz arasında.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here