(Özel Haber) 30 yıldır sokakta örgü örerek hayatını sürdürmeye çalışıyor
(Özel Haber) 30 yıldır sokakta örgü örerek hayatını sürdürmeye çalışıyor

Ankara Ulus’ta açtığı tezgahında 30 yıldır örgü örerek hayatını sürdürmeye çalışan 80 yaşındaki Necip Özkan, “Devletten destek bekliyorum, milletten yok” dedi.

Ankara’da yaşamış 80 yaşındaki Necip Özkan, her sabah Ulus’taki Denizciler Caddesi’nde açtığı tezgahta ördüğü ürünleri satarak geçimini sağlıyor. 30 yıldır sokaklarda örgü örerek hayatını devam ettirmeye çalışan Özkan, insanlardan yok yalnızca devletten destek istediğini belirterek, “Ben bu işi 30 seneden beri yapıyorum. Örgü örüp satıyorum. Evli değilim. Hiç evlenmedim. Kimsem de değil. Yurtta büyüdüm, yetimler mektebinde. Babam çok eskiden öldü, annem kocaya gitti, biz besbelli kaldık” ifadelerini kullandı.

Bekar olduğu için hiç kimsenin kendisine ev vermediğini anlatan Özkan, daha önce sokaklarda yaşadığını da kaydetti. hemen kiraladığı tek odada yaşadığını söyleyen Özkan, “Ev vermiyorlardı, sokaklarda yaşıyorduk. Bir adam konut verdi. 200 TL veriyorum aylık. Orada kalıyorum. Sokaklarda yatıp kalkıyordum ben. Bekar olduğum için konut vermiyorlardı. Örgü ihtiyacımı karşılamasa da dilenecek halimiz yok. Ne kazanırsak onu yiyeceğiz. Ben hayatta ondan bundan sadaka, filtre almadım. Kendim kazanırım kendim yerim. Eksik kazanırsam az yerim, fazla kazanırsam fazla yerim. Eksik kazandığımda da fazla yediklerimin yerine sayarım” dedi.

Özkan’ı çıraklığından beri tanıdığını söyleyen esnaf Ahmet İstanbullu ise, “30 yıla yakın iplik sektöründeyim. Necip amcayı çıraklığımdan beri bilirim. Demetevler’de çıraklık yaptığım dükkandan beri Necip amca gelir bizden ip alırdı. Şapka örer satar. Sokaklarda yatıp kalktığını da duyardık. Bekar odalarında kalıyor. Kimsesi değil. Beygir Pazarı’nda kalıyor. Yaklaşık iki sene kadar bir ev bulmuştum. Orada hem konaklıyordu keza de bağ bahçe bakıyordu fakat oralarda da gururundan kalamadı. Geldi burada yeniden kimsesiz örgüsünü örer, kimseye minnet etmez” dedi.

“Bütün insanlığımıza örnek bir insan Necip dede”

“Necip amca hayrına biri para vermeye kalksa almaz, gururludur” diyen İstanbullu, şunları kaydetti:

“İkramı karşılıksız hiçbir şekilde kabul etmez. Karşılığında bir şey verir. Hani derler ya fakir fakat gururlu diye, tıpkı pek. 65 aylığı alır bildiğim kadarıyla. 80 yaşındaki haliyle gençlere taş çıkartacak şekilde böyle uğraşır. Kendinden mağdur insanlara da yardımcı olur. Sokakta kağıt toplayan ya da mağdur biri varsa gider ona üç beş para vermeye çalışır. Elinde bisküvisi varsa miktar ikisini ona verir. Necip amca böyle bir adam. Fazla da mağdur. Şu lahza eli ayağı tutuyor. Yarın eli ayağı tutmadığında nasıl olur, ne yapar bilmiyorum. 65 aylığı dedikleri insana bir hafta yetmez zaten. Bu adam burada günde bir tane, iki tane o tığla şapka örecek de hayatını daim edecek. Çevreden üstten yeniden da toplayıp ara sıra getiririz ona. Kabul etmemezlik yapar fakat biz burada ‘Necip büyükbaba sen al hallet’ diyerek cebren aldırırız. Geçen Ramazan’da kimseden fitre, zekat kabul ettiremedik. öyle kibir var. İki gündür gelmiyordu, bugün geldi. Gözleri torba torba şişmiş. Gece oturuyor, oturduğu yerden tığla örüyor. Şu Anda gençler öremiyor. Günde bildiğim kadarıyla rahatsız olmadığı zaman iki tane şapka örer. İki şapkayı satacağı 20-30 TL para. Onun içinden iplik parası da çıkacak. İpliğin parasını almamaya kalksan mümkün değil. Sattığım malı etiket fiyatından almaya çalışır. ‘Necip dede maliyetini ver, biz senden kar istemiyoruz’ diyoruz. Değil, burası neyle ayakta duracak diyor. Böyle bir insan. Bütün insanlığımıza misal bir insan Necip dede. Cumhuriyet tarihinin eski dedeleri gibi. Son örnek artık. Kimseye minnet etmeden ayakta durmaya çalışan bir insan.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here