İŞKUR'dan vatandaşa hizmet noktaları
İŞKUR'dan vatandaşa hizmet noktaları

İŞKUR göre 2010 yılında oluşturulan ve 2018’de 64 noktaya ulaşan Hizmet Noktaları hakkında bilgi veren Ankara İŞKUR İl Müdürü Arif Ay, ”Bu yıl içerisinde 3 bin 300 birey bu mesleki eğitim kurslarından faydalandı” dedi.

Kamu istihdam hizmetlerinin güçlendirilmesi, yaygınlaştırılması ve yerelleştirilmesi nedeniyle İŞKUR tarafından oluşturulan Hİzmet Noktaları 2018’de 64 noktaya ulaştı. Bu kapsamda belediyelerle, vakıflarla, ticaret ve sanayi odalarıyla, üniversite kariyer merkezleriyle, organize sanayi bölge müdürlükleriyle ve kaymakamlıklarla iş biriliği yapılıyor. Toplamda 272 bin 833 uygulama bölge Hizmet Merkezlerinde 93 bin 195 açık meslek ilanıyla 35 bin 913 kişi işe yerleştirilmiştir.

İl müdürlüğü haricen 5 tane hizmet noktası olduğunu kaydeden -Ankara İŞKUR İl Müdürü Arif Ay, ” Çankaya hizmet Merkezi, Ostim, Sincan, Altındağ ve Polatlı Hizmet merkezi olmak üzere 5 Hizmet Merkezimiz var. Bunun Dışında da Ankara’nın değişik noktalarında üniversitelerde, belediyelerde, hatta dün bir özel üniversitede açtığımız hizmet merkezimizle beraber bütün 64 hizmet noktamız var. Burada meslek arayanlara, üniversite öğrencilere, vatandaşlara hizmet veriyoruz. İŞKUR’un faaliyetleri hakkında, meslek arama konusunda yardımcı oluyoruz. Meslek verenlerimize istihdam konusunda yardımcı oluyoruz, bilgiler veriyoruz. Tüm personelimiz dönem dönem öbür noktalarda, AVM’lerde büyük camilerin önünde program düzenleyip vatandaşlara ulaşamaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

”Bu sene içerisinde 3 bin 300 kişi bu mesleki eğitim kurslarından faydalandı”

”15 yaşın üstündeki tüm vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz” diyen Ay konuşmasına şöyle devam etti:

”Birtakım programlarımız var. Bu programların başında iş başı programımız geliyor. Hizmet sektörünü 3 avuç içi dek ücretini bizim ödediğimiz işe alıştırma programımız var. Bu program dahilinde bir takım mesleklerde eğitim veriyoruz 3 ay boyunca ve maaşını İŞKUR olarak biz ödüyoruz. İmalat sektöründe özelikle 6 avuç içi değin eğitim veriyoruz. Sanayimize takviye belirlemek amacıyla. Buradaki amacımız keza meslek verenlerimize desteklemek ayrıca de iş arayan vatandaşlara verdiğimiz hizmetle işe alıştırıyoruz. Zaten istihdam garantisi veriyor iş verenlerimiz. Onun dışarıya mesleki eğitim kurslarımız var Bu yıl içerisinde 3 bin 300 birey bu mesleki eğitim kurslarından faydalandı. Iş başı eğitim programından da 12 binin üstünde vatandaşımız faydalandı. Bunun Dışında Mesleki Eğitim Hüner Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) projemiz var ATO ve ASO ile birlikte ortak protokol zarfında. Bunlara ilgili de yakın zamanda çalışmamız var. Çok ciddi sayıda iş arayanı meslek başı eğitim programıyla işe yerleştireceğiz MEGİP doğru. 3 ay eğitim verip, 3 ayın sonunda işe başlayacaklar.”

”Ankara’da bir yıl baştan başa 272 binden fazla kişiye hizmet verdik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bildiri ettiği 100 Jurnal Eylem Planı çerçevesinde meslek odalarına özelikle parasal müşavirlere, insan kaynakları platformlarına ulaştıklarını vurgulayan Ay, ”Ankara’da bir yıl baştan başa 272 binden pozitif kişiye hizmet verdik. Meslek verenlerimiz geliyor personel ihtiyacını bildiriyor. Biz de kendilerine istediği standartlardaki vatandaşlarımızı yönlendiriyoruz. Başkaca eğitim programlarımız var. Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği 100 Jurnal Eylem Planı çerçevesinde meslek odalarına özelikle parasal müşavirlere, insan kaynakları platformlarına ulaşıyoruz. Meslek verenlerimize ulaşıyoruz. Kendimiz gidip özendirme programlarını anlatıyoruz. Kurslarla nasıl takviye verebileceğimizi anlatıyoruz. Birebir irtibat halindeyiz. adeta iş danışmanlarımız doğruca tüm iş verenlerimizin tümü birbir görüşebiliyorlar. Bu şekilde istihdama katkı yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

”Personel alımında bir sene öncesine kadar fazla istihdam yapıldığı vakit meslek verenimize SGK teşviği var”

ANFA’da 18-19-20 Ekim’de istihdam fuarı düzenleyeceklerinin altını çizen Ay, ” İstihdam seferberliği dahilinde geçen yıl Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ulusal seferberlik ilan edildi. Geçen sene itibariyle başladı. 2018 yılında da ikinci fazını geçtik. İkinci fazı nedeniyle de süratli bir ivme kazandı. Bu kapsamda da baştan bu sene belirlenen teşviklerle beraber yeniden çalışmalara başladık. Personel alımında bir sene öncesine kadar artı istihdam yapıldığı süre iş verenimize SGK teşviği var. En Az ücretin kamu payını biz ödüyoruz. Bunlar için meslek verenlerin İŞKUR’a başvurması gerekiyor. Vatandaşın da İŞKUR tarafından yönlendirilmesi gerekiyor. adeta tekrar bu çalışmalarımız var. Ankara ANFA’da 18-19-20 Ekim’de istihdam fuarı düzenleyeceğiz. 150’den fazla büyük kurumsal firmamızın katılımıyla orada bir program düzenleyeceğiz. Orada amacımız ne? İnsan kaynaklarıyla meslek arayan vatandaşımızı bir araya getirmek. O fuar sürecinde de iş veren ve meslek arayanın birbirine ulaşımını sağlamış olacağız bu şekilde. Ulusal istihdam seferberliği zarfında il müdürlüğümüzün bütün personeli vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here