DSP Genel Başkanı Aksakal: “DSP lokal idare seçimlerine katılacak”
DSP Genel Başkanı Aksakal: “DSP lokal idare seçimlerine katılacak”

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, “Demokratik Sol Parti tüm engellemelere rağmen 31 Mart 2019’da yapılacak yerel idare seçimlerine katılacak, buradan alacağı güçle, inancıyla, imanıyla ve halkın iradesiyle 2023 Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde mutlaka ülke yönetimini üstlenecektir” dedi.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “Ülkemizin bugün içinde bulunduğu şartları ve görünümünü özetle değerlendirecek olursak Türkiye, 16 yıl öncesinin fersah fersah arkasından, ekonomik olarak tükenmişliğin, dış ilişkilerde itibarsızlığın, toplumsal olarak da yoksulluk, sefalet ve yolsuzluğun pençesinde can çekişir durumdadır. Türk milleti yeni bir rejimle yüz yüze bırakılmıştır. Demokratik kaide ve teamüllerin ayrıntılarıyla ortadan kaldırıldığı, hak ve eşitlik ilkelerinin yok edildiği, yürürlükteki yasaların herhangi bir hükmünün kalmadığı, sadece tek bir iradenin hüküm sürdüğü sistemlerin adıdır faşizm. Küresel hakim sistemin kontrolü ve etki alanında bulunan devlet yönetimi ve parlamento yapısı, bu haliyle ülkenin ve milletin sorunlarına çözüm üretmekten uzaktır” diye konuştu.

Üç gün daha sonra Türkiye Büyük Insanlar Meclisinin 27. Dönem 2. yasama yılı çalışmalarına başlayacağını kaydeden Aksakal, “İktidar olmayı aklının ucundan bile geçirmeyen bir muhalefetin çoğunlukta olduğu bu parlamento yapısından 100 takvim Cumhuriyetin geleceğine olumlu herhangi bir katkı maddesi sağlanamayacağı bundan böyle görülmüştür. Daha parlamento açılmadan devleti dolandıranların, milleti soyanların, devletin adını kullanarak ceza işleyenlerin, haraç toplayanların, silahlı organize suç örgütü kuranların affedilmesine kafa yoran, çağdaş dünyanın bugünkü yapısına etap uydurmak yerine devlet adıyla ceza işlemeye, yani idam cezasını yasallaştırmaya kafa yoran bir parlamento yapısı Türkiye’yi 22. yüzyıla taşıyamaz. Bu parlamento yapısı, iktidarıyla, muhalefetiyle bizleri olsa olsa iki yüz sene öncesinin karanlığına götürür” biçiminde konuştu.

“Halk Oylaması dönemi çalışmalarımız esnasında anayasamız değiştirilmeye çalışılırken yeniden anlattık, ‘Bu gidiş ülkeyi demokrasiden, hukuktan, adaletten ve kısacası modern dünyadan uzaklaştırır’ dedik” şeklinde konuşan Aksakal, “Bakınız, daha dün UEFA Başkanı, EURO 2024’ün Türkiye’ye neden verilmediğini anlattı. Bir Takım risklerin varlığını, insan hakları aksiyon planının eksikliğini, otellerin kapasitesinin yetersizliğini ve birçok şehir halkı için endişelerini mazeret olarak sıraladı. Bu talimat Türk milleti için iftihar kırıcıdır, nitekim bugün geldiğimiz nokta bütün da budur. O süre, Türk milletinin şapkasını önüne koyup düşünmesinin zamanı bundan böyle gelmiştir” dedi.

“DSP, halkın sığınacağı en tehlikesiz limandır”

Aksakal, “Demokratik Sol Parti tüm engellemelere rağmen 31 Mart 2019’da yapılacak yerel yönetim seçimlerine katılacak, buradan alacağı güçle, inancıyla, imanıyla ve halkın iradesiyle 2023 Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde mutlaka ülke yönetimini üstlenecektir. DSP, halkın sığınacağı en güvenli limandır” dedi. Aksakal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına sırası gelmişken 1923 ruhunu baştan devlette ve millette başat kılmalıyız. Demokrasiye inanıyorsak, demokratik rejimle yönetilen bir ülkede yaşamak, geleceğimizi kurgulamak istiyorsak ‘sandığa gitmemek’ gibi bir seçenek düşünülemez. Yurttaşlık bilinciyle, yurtseverlik duygusuyla ve millet için siyaset yapma kararlılığında olanlarla geleceğimizi birlikte omuz omuza tekrar kurgulamak için DSP’de buluşmalıyız, kendi kaderimizi tahsis etmeliyiz.”

Başkanlık Kurulu bugün toplanıyor

Aksakal, DSP Başkanlık Kurulu’nun yaklaşan Mahalli İdareler Genel Seçimi’ne ilişkin egzersiz stratejilerini, yöntemlerini ve namzet kriterlerini değer biçmek üzere bugün toplanacağını kaydetti. 2002’den bu yandan DSP’ye büyük haksızlıklar yapıldığını bildiren Aksakal, “DSP’nin ırk için iktidar anlayışından yola çıkarak yürüttüğü çalışmalarını kendi ikballerine engel görenlerin, o günkü hükümetin de parlamento yapısının bozulması için her türlü planı devreye sokanların bu saldırılarının hala devam ettiğini açıkça belirtmek isterim. Ama bu ülke hepimizin. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 80 milyonluk bir aileyiz. Günümüzde parlamentodaki partilerin topluma umut olmaktan uzaktan durması, yeni bir arayışı önemli ölçüde zorunlu kılmaktadır. Bu anlamda geçmişinde en ufak bir şaibe bulunmayan, kurucusu Bülent Ecevit’in şahsında en temiz kalabilmeyi başarmış Demokratik Sol Parti, 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel yönetimler seçimlerine hazırdır” dedi.

“Çoğu yerde sandıklardan başarıyla çıkacağız”

Aksakal, “Birçok yerde sandıklardan başarıyla çıkacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Belediye Başkanlığı, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyeliği görevlerini üstlenerek halkımıza, Cumhuriyetin kuruluş ruhuna sahip olarak ve demokratik sol ilkeler çerçevesinde hizmet etmeyi benimseyen tüm yurttaşlarımızı ak güvercinli mavi bayrağımızın aşağı toplanmaya ağırlama ediyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here