Mutlu Mahallesi'nde mutlu son
Mutlu Mahallesi'nde mutlu son

“Mutlu Gecekondu Mahallesi Bölgesi Tatbik İmar Planı” çalışması ile kat artışına karşın yeni imar planı hazırlayan Mamak Belediyesi, Mutlu Mahallesi Zabıta Blokları’nda vatandaşlara tapularını teslim etti.

Mamak Belediyesinin imar tatbik çalışmaları, Mutlu Mahallesi Zabıta Blokları’nı tapuya kavuşturdu. 114 dönümlük alanda uygulanan ve takriben 390 yapıyı ilgilendiren “Mutlu Gecekondu Bölgesi Uygulama İmar Planı” çalışması ile kat artışına yönelik yeni imar planı hazırlayan belediye, vatandaşlara tapularını teslim etti. Kırım Sudak Kardeşlik Parkı içinde yer alan Sarnıç Kafe’de düzenlenen törende 24 vatandaşa sembolik olarak tapuları Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül göre verildi.

İmar değişikliğini vatandaşın istediği şekilde sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Ada bazlı parsele dönüşen imar planıyla vatandaşlarımız üstünlük elde edecek. Müteahhitlerin seçim edeceği site tarzı yapılaşmanın önünü açıyoruz. Geçmiş yıllarda burada bir görüşme yaptık, laf verdik, halkımıza verdiğimiz sözleri tutmanın gayreti içinde olduk. Vatandaşımızın alın terinin, birikiminin kaybolmasını engelledik ve yeni plan ile herkesin yerinin daha fazla değerinde kazanmasını sağladık” dedi.

Tapularına kavuşmak için yıllardan beri beklediklerini gösteren vatandaşlar Başkan Akgül’e teşekkür etti. Yapılan imar değişikliği ile çağdaş ve dinç evde oturacak olmanın mutluluğunu yaşadığını kaydeden Recep Aktürk, “Yıllarca bu sorunun çözüme kavuşmasını ve çağdaş konutlarda oturmanın hayalini kurdum. Gecekondudan kurtulup, çok katlı binaya geçiyoruz. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan imar değişikliğinin mağduriyetleri gidereceğini bildiren Mutluluk Boyraz ise, “Başkanımız verdiği sözü tuttu. Çok mutluyum” biçiminde konuştu.

Mevcut imar hakları revize edilerek kesin bir imar artışı getirilen yeni planla vatandaşlar, müteahhitlerle daha sıcacık anlaşma yolu bulabilecek. Daha önce ufak imar parselleri şeklinde eğri yapılaşan bu bölge ada bazlı imar uygulaması tamamen site mantığına yerinde yapılaşabilecek. İmara yerinde yapılaşma ile birlikte bölge, altyapı, kültürel ve sosyal imkanlardan yararlanacak. Mevcut yeşil alanlar korunacak, yapılan her bloğun kendi bahçesi olacak, aydınlatmadan kanalizasyona, yol açımından temizliğe değin daha aşağı ve üstteki yapı sorunları çözüme kavuşacak. Vatandaşlar yeni tapularıyla birlikte binalarını dönüştürdüklerinde kira yardımı ve bir takım harç muafiyetlerinden yararlanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here