Palandöken: “Esnafın korunması için önemli bir adım atıldı”
Palandöken: “Esnafın korunması için önemli bir adım atıldı”

Ufak esnafın ve üreticinin haksız rekabet karşı korunması için Ticaret Bakanlığı kadar çok kayda değer bir adım atıldığını gösteren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ticaret Bakanlığı’nın Perakende Ticaret Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliği esnaf ve sanatkar camiası namına olumlu buluyoruz. Bu mevzuat değişikliği tamamen fiyatı tarife ile belirlenen ürünlerde esnafımız haksız rekabete karşı korunmuş olacak. Zincir marketlerin fazla ucuz mülk tedariki önlenip yüksek kar marjları azaltılacak” dedi.

“Bazı ürünlerin piyasadaki fiyat farkının önüne geçilecek”

Perakende Ticaret Yönetmeliği’ndeki değişikliğin hem esnaf için ayrıca de imalatçı için sevindirici olduğunu açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Meslek odalarınca fiyatları tarifeye bağlanan malları satan büyük ve zincir mağazalar, bayi işletmeleri ve özel yetkili işletmeler artık üreticiye ve tedarikçiye tarifedeki en fazla fiyatın yüzde 85’inden eksik ödeme yapamayacak. Yapılan değişiklikle büyük ölçekli işletmelerin piyasadaki hakim pozisyonlarını minik ticari işletmeler ve esnafın aleyhine kullanmasının önüne geçilecek. Bu karar doğru esnaf ve sanatkarımızın ürettiği ürünler piyasa değerinin aşağıda satılamayacak. Küçük esnaf hileli rekabet karşısında korunmuş olacak. Fiyatları meslek odaları kadar belirlenen ürünlerin piyasadaki fiyat farkı fazla olmayacak” diye konuştu.

“Teftiş mekanizması etkin bir şekilde kullanılmalı”

Bu sistemin dinç bir şekilde işleyebilmesinin denetleme mekanizmasının etkili bir şekilde kullanılmasına alt olduğunu söyleyen Palandöken, “Bilhassa indirim marketlerinin kendi markası ile sattıkları ürünlerin çok ucuza mal edilip yüksek kar marjlarıyla satılmasının önüne geçilecek. Fakat bu yeni sistemin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi, yoklama mekanizmasının etkili bir şekilde kullanılmasına emrindeki. Zincir marketlerin ve indirim marketlerinin ödemeleri uyumlu olarak denetlenmeli” biçiminde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here