TÜRKTOB'dan
TÜRKTOB'dan "sertifikalı tohum" uyarısı

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Idare Heyeti Başkanı Kamil Yılmaz, Türkiye’de tarımın gelişmesi ve dış pazarlara açılmasının esas şartının bitkisel üretimde verimi arttırmak olduğunu belirterek, bunun için ıslah edilmiş çeşitlerin sertifikalı tohumluklarının yaygın bir şekilde kullanılması gerektiğini ifade etti.

TÜRKTOB Idare Heyeti Başkanı Kamil Yılmaz, TÜRKTOB’un en kayda değer amaçlarından birinin sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaşması olduğunu belirtti. Yılmaz, “Eleme tohum satışının önlemek, verimi ve kaliteyi arttırarak çiftçimizin daha pozitif kazanç elde etmesini sağlamak zorundayız. Çeşitli incelemeler ıslah edilmiş, sertifikalı tohumun lokal çeşitler ya da köy popülasyonu dediğimiz çeşitlerden yüzde 50 daha artı verimli olduğunu gösteriyor. Usulüne uygun şekilde hazır tohumlarda çimlenme ve sürme gücü artış göstermektedir. Bu daha pozitif verim ve kalite demektir. Yeniden araştırmalar gösteriyor ancak bu tohumluklar benzer çeşidin düşük kalite tohumluklarına göre yüzde 20-25 daha çok verim artışı sağlıyor” dedi.

Türkiye’de son 15 yıl içerisinde hububat ekim alanlarında yüzde 8 oranında bir düşüş olduğunu, fakat bu daralmaya karşın üretimin yüzde 18 oranında arttığını kaydeden Yılmaz, ”Ekilen alanların azalmasına karşın üretimin artmasının en önemli sebebi sertifikalı tohumluk kullanımının yaygınlaşmasıdır” diye konuştu.

Uluslararası tohum ticaretinde ve ülke içinde rekabet gücünün arttırılması için sertifikalı tohum üretim kalitesinin yükselmesi, sertifikalı 2 ve 3 tohumluk standartlarının revize edilmesi, kayıt dışılığın engellenmesi ile haksız rekabetin önüne geçilmesi, tohumu eleyerek kullanmaya karşısında daha etkili uğraş edilmesinin sektörün daha ileri noktaya taşınması için durum olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bu noktada keza ulus keza özel sektör araştırma kuruluşlarına ve üniversitelerimize büyük tahsis düşüyor. Bitki ıslahı ve çeşitlilik geliştirme çalışmalarının artması lüzum. Araştırma-Geliştirme (AR-GE) faaliyetlerine daha çok kaynak dağıtmak zorundayız. Sertifikalı tohumun yaygınlaşması için daha çok çalışmamız gerekiyor. Fakat kendi çeşitlilik ve markalarımızı üreterek var olabiliriz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here