Meşhur aşçı YENİMEK kursiyerlerine aşure tarifi verdi
Meşhur aşçı YENİMEK kursiyerlerine aşure tarifi verdi

Yenimahalle Kurs Merkezi’ne gelerek yemek kurslarında eğitim görebilen kursiyerlere aşure tarifi veren Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, kursiyerlere Muharrem’in olmazsa olmazı aşureyi lezzetli yapmanın püf noktalarını anlattı. Aşurenin içerisine haşlanmış olarak konulması gereken baklagillerin ayrı ayrı haşlanması gerektiğini söyleyen Açıköz, “Baklagillerin hepsinin haşlanma süresi farklıdır. Bu yüzden baklagilleri ayrı ayrı haşlayın. Ceviz ve fındığı haşlamayın, onları bir gün öncesinden ıslatırsanız tazeliğini korumuş olursunuz” dedi.

Aşureye son dokunuşu yaparken farklı alanlara yönlendirilmiş hastalıklara şifa kaynağı olduğu bilinen safran baharatını da eklediklerini bildiren Açıköz, “Safran bildiğiniz üzere fazla faydası olan bir bitkidir. Biz aşure yaparken tencereye bir akarsu kaşığı safran baharatı da ek ediyoruz. Sizlere de öğüt ediyorum” diye konuştu.

Açıköz’ün aşuresi alkış topladı

Söyleşide katılımcılara dahası aşure sürprizi yapan Açıköz, kursiyerlere ekibiyle birlikte daha önceden yapmış oldukları aşureyi ikram etti. Aşureyi afiyetle yiyen kursiyerler, Açıköz ile video çekerek, “Yerliyse Yeriz” sloganı attılar. Kursiyerler, video ile yerli imal ve tüketim konusunda sosyal mesaj verdiler.

Söyleşinin gerisinde aşuresini Başkan Yaşar’a da tattırmak isteyen Zeki Açıköz, Yaşar’ı makamında ziyaret etti. Aşureyi tadan Yaşar, “Çok beğendim. Elinize sağlık durumu. Ziyaretinizden hoşnutluk duydum. Aşçılık hizmet sektörünün olmazsa olmazlarından. Aralıksız yeniliğe açık bir bölge. Biz de kurslarla vatandaşlarımıza bu konuda eğitim veriyoruz. Bugün sizin engin bilgilerinizden yararlandılar. Teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here