Münevver Teyzenin yeni yuvası hazırlanıyor
Münevver Teyzenin yeni yuvası hazırlanıyor

Yıllardır yaşadığı evin yıkılmasından sonradan hayvanseverlerin desteğiyle Ergenekon Mahallesi’nde bir binanın bahçesinde yaşayan Münevver Üzmez’in yeni oturacağı evin tadilatı için Yenimahalle Belediyesi hummalı bir egzersiz yürütüyor.

Köpeklerinin ve kedilerinin aç kalmaması için yanlarından biran olsun ayrılmayan Münevver Teyze’nin oturacağı evin bakım, onarım ve tadilatını Yenimahalle Belediyesi ekipleri yapıyor. Kedi ve köpekleri ile yeni evinde yeni bir yaşama başlayacak olan Münevver Teyze’nin soğuklar bastırmadan biran önce yeni evine geçmesi için 20 şahsiyet bir takım çalışıyor.

13 yıldır sokak hayvanlarına bakan Üzmez, kaldığı konut yıkıldıktan daha sonra, hayırseverlerin desteğiyle 3 katlı bir binanın bahçesinde hayatına devam ediyordu. Ömrünün sonuna kadar onların bakımını yaparak yanlarından ayrılmayacağını bildiren Münevver Üzmez” Onlar benim hayatım ve yaşam enerjimi onlardan karşılıyorum. Hepimizin bu hayvanların durumunu düşünerek elinden geleni yapması gerekiyor. Vermiş olduğu yardım ve hizmetlerinden ötürü Yenimahalle Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

Baştan sona elden geçiriliyor

Kaymakamlığın desteğiyle, baktığı sokak hayvanlarıyla semt sakinlerine hastalık vermeden yaşayabilmesi için Yukarı Yahyalar Mahallesi’nde kiralanan müstakil yapının bakım, onarım ve tadilat işleri Yenimahalle Belediyesi ekiplerince yapılıyor. Evin içerisinde badana ve alçı işleri, su tesisatı, fayans, mutfak dolapları, kapı ve pencere tadilatı gibi tüm detayların bir bir elden geçirildiğini gösteren Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yapı dışında dış cephe ve duvar sıvama işleminin yanında bahçe de yer alan ağaçların budanması ve bahçe düzenin sağlanması için gereken bütün çalışmanın hassasiyetle yapıldığını ifade etti. Evin tadilatının bitmesinin gerisinde eşya ve şofben de yerleştirilecek. bununla birlikte bahçeye kedi ve köpekler için kulübeler de yapılacak.

Sağlık kontrolünden geçtiler

Yeni evine devretmek için gün sayan Münevver Teyze’nin kedi ve köpeklerini sıhhat kontrolünden geçiren Yenimahalle Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü ekipleri, aşısız olanları da aşıladı. Baytar İşleri Müdürlüğü ekipleri de hayvanların bakımını üstlenerek düzenli aralıklarla denetleme edecek.

“Devletin yetkili birimleri karşılıklı egzersiz yürütmelidir”

Yenimahalle Belediyesi Başkanı Fethi Yaşar, “Cadde hayvanları konusu son dönemde bütün yurtta olduğu gibi ilçemizde de zaman zaman sıkıntılar yaşatmaktadır. Bu sadık dostlarla birlikte yaşıyoruz. Onları evimize alıyoruz ve bakımının ne dek hassasiyet gerektiren bir konu olduğunu anlayınca sokağa bırakıyoruz. Bunun sonucunda kentimizin çoğu bölgesi sokak hayvanlarıyla doluyor. Hepimiz sorumluluk sahibi olmalıyız. Görmek ve büyütmek için aldığımız köpek ve kedileri bir eşya gibi sokağa bırakmamalıyız. Bu konuda gerek ilgili bakanlığımız gerekse büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri, ortak egzersiz yürüterek, üzerimize düşen görevi yapmalıyız. Şehrin dışına büyük bir bakım merkezi yapılmalı, hayvanların afiyet kontrolleri ve sayı olarak kontrolleri yapılarak, kısırlaştırma işlemleri düzene sokulmalıdır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here