Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “İstismarcı yapılarla mücadelemiz artarak devam edecek”
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “İstismarcı yapılarla mücadelemiz artarak devam edecek”

Dr. Ali Erbaş, dini istismar eden kişi, grup ve yapılarla mücadelenin artarak devam edeceğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının ülke genelinde din istismarına aleyhinde yürüttüğü araştırmalar kapsamında Ankara’da “Dini İstismar Eden Terör Örgütleriyle Mücadele” başlıklı panel düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin açış konuşmasını yapan Dr. Ali Erbaş, dini istismar eden şahıs, grup ya da yapılarla çaba seferberliğinin Diyanet’in tarihinde yapmış olduğu en önemli çalışmalardan biri olduğunu söyledi.

Çalışmaları tüm illerde tamamladıklarını aktaran Erbaş, “Bu çalışmalarımız bundan daha sonra daha da hızlanarak dağıtılmış kurumlarda, üniversite ve ortaöğretim öğrencilerine, cezaevlerindeki mahkumlara, kamplardaki mültecilere karşın çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Erbaş, FETÖ’nün din istismarı ile Türkiye’ye verdiği zarara dikkat çekerek şöyle konuştu:

“15 Temmuz’da yaşamış olduğumuz işgal girişimi bizim daha uyanık, daha tedbirli olmamız gerektiğini, boşuna geçirecek zamanımızın olmaması gerçeğini bize tekrar hatırlattı. O açıdan hiçbir köy, mezra bırakmadan ülkemizi karış karış dolaşmaya, ulaşamadığımız hiçbir kesim bırakmadan insanımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

“PKK bile dini istismar ediyor”

Mesihlikle, mehdilikle, hurafelerle, hikayelerle, rüyalarla dini istismar edenlerin tarihi işlem içerisinde hep olduklarına muhabere eden Erbaş, “Dinsiz, inançsız bir ideolojiyi savunmasına rağmen PKK bile dini istismar ediyor” ifadelerini kullandı.

Erbaş, 81 ilde düzenledikleri seminer ve panellerle yalnızca dini istismar FETÖ ve DEAŞ gibi örgütlerle çaba etmediklerine değinerek, şöyle devam etti:

“Elimizdeki FETÖ ve DEAŞ raporlarının özetlerini 500 bin adet bu kitapçıklardan bastırıp insanımızı, toplumumuzu uyarmaya çalışıyoruz. Ama sadece FETÖ ve DEAŞ yok bizim probleminiz. Şayet o yolda olan, belki en düşük bunlar kadar zararlı olan hurafelerle, hikayelerle, rüyalarla avantaj temin edip az daha bunu geçim haline getiren yapılarla, şahıslarla büyük bir mücadelemiz var ve devam edecek.”

Erbaş’ın konuşmasının gerisinde panele geçildi.

Panelin moderatörlüğünü Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı yaptı.

Panele konuşmacı olarak katılan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Hüseyin Arı, “FETÖ Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü” başlıklı sunumu yaparken, Diyanet İşleri Uzmanı Mustafa Irmaklı da “DEAŞ Dehşete Dayalı Bir Din İstismarı” başlıklı sunumu dinleyenlerle paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here