Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Yanlış din algısı zamanla terör örgütlerini doğuruyor”
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Yanlış din algısı zamanla terör örgütlerini doğuruyor”

Dr. Ali Erbaş, emperyalist ülkeler kadar desteklenen, yanlış din algısıyla beslenen yapıların zamanla bir terör örgütüne dönüştürüldüğünü söyledi.

Dr. Ali Erbaş, Sudan Alimleri Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhay Yusuf’u ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Erbaş, Türkiye’de Sudanlıların ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

Erbaş, iki ülkenin eğitim, diyanet, kültürel ve birçok bambaşka alanda işbirliği yapmasının önemini vurguladı. Kur’an ve sünnete dayalı bilginin daha çok insana ulaştırılmasının manâlı olduğunu ifade eden Erbaş, dünyada yayılan yanlış din algısının, İslam’ın kabul etmediği bazı yapılar oluşturduğunu, bu yapıların zamanla bir terör örgütüne dönüştürüldüğünü ve İslamofobiyi beslediğini kaydetti.

Küresel boyutta yaşanan din istismarına dikkat çeken Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Bu ara sıra DEAŞ, ara sıra Boko Haram, ara sıra Şebab, Türkiye’de FETÖ olarak karşımıza geliyor. Tüm bunların sebebi, birileri göre, bilhassa emperyalist ülkeler tarafından bu gençlerin desteklenmesi ve aralıksız bir şekilde Müslümanların birbirleri ile büyük bir kavga içerisine düşürülmesi gibi bir arkadaki plan var, böyle bir kötü niyet var. Biz Müslümanlar olarak bu kötü niyetli insanların planlarına engel olmalıyız. Bunun yolu da ilimden, irfandan, bilgiden, hikmetten geçiyor.”

“Erdoğan, İslam aleminin umudu”

Kabulden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sudan Alimleri Heyet Başkan Yardımcısı Dr. Abdulhay Yusuf, Başkan Erbaş’a teşekkür etti. Diyanet İşleri Başkanlığının din eğitimi alanındaki tecrübesinden, birikiminden kullanmak istediklerini bildiren Yusuf, “Türkiye İslam alemini kucaklamış durumdadır. Biz de giderken burada bulunuyoruz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a defalarca dua ederiz. Çünkü onu İslam alemine umut olarak görüyoruz” dedi.

Yusuf, Sudan’daki din eğitimi ve dini televizyon yayınları hakkında Başkan Erbaş’a veri verdi. Kabulde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu da hazırlanmış bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here