“2018 Türkiye Tayland Karşılıklı Kültür Yılı” kutlamaları başladı
“2018 Türkiye Tayland Karşılıklı Kültür Yılı” kutlamaları başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘2018 Türkiye Tayland Müşterek Kültür Yılı’ dahilinde Ankara’da gerçekleştirilen program hakkında, “Bugün imzaladığımız ‘Niyet Beyanı’ ülkelerimiz arasındaki değerli dostluğun gelecek nesiller kadar daha zinde bir şekilde sürdürülmesine karşın manâlı bir adım teşkil etmektedir” dedi.

Türkiye ile Tayland arasında diplomatik ilişkilerin 60’ıncı sene dönümü vesilesiyle duyuru edilen ‘2018 Türkiye Tayland Karşılıklı Kültür Yılı’ etkinlikleri Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesinde düzenlenen ‘Tayland Kültür Tanıtım Gecesi’ ile başladı. Tayland kültürünün renkli görüntülerle yansıtıldığı geceye Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Tayland Kültür Bakanı Vira Rojpojchanarat ile Tayland Büyükelçisi Phantipha Lamsudha Ekarohit ve çok sayıda konuk katıldı.

İki ülke aralarında kültür, sanat ve turizm ilişkilerinin arttırılmasının önemine şive yapan Bakan Ersoy, önümüzdeki kasım ve aralık ayları içerisinde sahne gösterileri, fotoğraf ve el sanatları sergileri, Türk mutfağı günleri, Türk filmleri haftası ve kazıbilim seminerleri ile Bakanlın Türk kültürünü Tayland’a taşıyacağını söyledi.

Türkiye ile Tayland aralarında diplomatik ilişkilerin 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla imzalanan Amaç Beyanı’nın iki ülke arasındaki dostluğun gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir adım olduğuna muhabere eden Ersoy, “Bugün imzaladığımız ‘Hedef Beyanı’ ülkelerimiz arasındaki değerli dostluğun gelecek nesiller tarafından daha enerjik bir şekilde sürdürülmesine yönelik önemli bir adım teşkil etmektedir” dedi.

Türkiye’deki etkinliklerin 27 Eylül ile 7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirileceğini bildiren Ersoy, Tayland’a özgü kültür ve sanat değerlerinin tanıtımının Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here