86. Dil Bayramı Ödülleri sahiplerini buldu
86. Dil Bayramı Ödülleri sahiplerini buldu

Dil Bayramı Ödülleri” düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde düzenlenen törene yazar ve edebiyatçıların yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. “Erdemin Başı Dil” başlığıyla kutlanan Dil Bayramı, Dil Derneği Idare Heyeti Başkanı Sevgi Özel’in yaptığı konuşmayla başladı. Dil ve tarih bilinci olmayanların, Mustafa Kemal gibi düşünmeyenlerin başat olmasından, baskıcı olmasından ve halkçı olmamasından kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını söyleyen Özel, “Ama kimse üzüntülü olmasın, akla yatkın ve bilimsel olan bir zaman engellenebilir fakat durdurulamaz. Atatürk’ten, Cumhuriyet’ten ve Türkçe’den katiyen vazgeçmeyeceğiz” dedi.Cumhuriyet’ten günümüze dile katkısı olanlardan da bahseden Özel, etkinliğe katkısı olanlara ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Çankaya Belediyesi namına kısa bir tavır yapan Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya da, “Atatürk için vazgeçilmez iki bilimsel bölge vardır. Bunlardan biri dilimiz, diğeri ise tarihimizdir. Çünkü halk elde etmek, yurttaş almak, bir ülkeye sahip çıkmak ve karşılıklı bir gelecek için ast yandan yürümek ama dil ve tarih bilinciyle mümkündür” biçiminde konuştu.

Kaya, keza Çankaya Belediyesi olarak Dil Derneğine ve Türkçe’ye sahip çıkmak adına her türlü çabayı sarf etmekten onur duyduklarını söyledi. Tarihçi-Yazan Sinan Meydan’ın “Atatürk’ün Dil Savaşı” başlığıyla dilseverlere seslendiği törende Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Hande Uçar, Nihan İnan ve Arda Aktar da bir dinleti sundu.

86. Dil Bayramı Ödülleri, Adnan Binyazar, Yüksel Pazarkaya, Cengiz Bektaş, Feridun Andaç, Sevgi Özel’den oluşan seçici kurulun değerlendirmeleriyle sahiplerini buldu. Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü bu sene oy çokluğuyla “Türler Arası En Güzel Yolculuklar” adlı test kitabıyla Neşe Aksakal’a verildi. Iftihar Ödülleri ise İnci Aral, Prof. Dr. Semih Baskan, Prof. Dr. Ali Demir, Adnan Gerger, Mehmet Kurukahveci, Hüseyin Ersöz, Demet Kayıran, Yaşar Çatak ve Sinan Meydan’a verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here