Afrika Sendikalar Birliği Örgütünün 41. Genel Kurulu Cezayir'de yapıldı
Afrika Sendikalar Birliği Örgütünün 41. Genel Kurulu Cezayir'de yapıldı

Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (ADALET-MESLEK) Genel Sekreteri Osman Yıldız, Cezayir’de Afrika Sendikalar Birliği Örgütünün (OATUU) 41. Genel Kurulunda sendikal dayanışmanın önemini vurgulayarak, “Sendikalar meslek yerinde barışın teminatıdır” dedi.

YARGI-MESLEK Genel Sekreteri Osman Yıldız, Cezayir’de OATUU 41. Genel Kurul toplantısına katılarak sendikal dayanışmanın önemini anlattı. Genel kurul zarfında gerçekleştirilen OATUU’nun “Uzlaşma, Güvenliğin Sağlanmasında Sendika ve Üçlü Yapının Rolü” konulu milletlerarası sempozyumda konuşan Yıldız, “Afrika Sendikalar Birliği Örgütü ve Cezayir Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTA) tarafından genel kurula ağırlama edilmekten büyük hoşnutluk duyuyoruz. OATUU’yu 41. Genel Kurulunda barıştırma ve üçlü yapı konularını seçmesinden dolayı kutluyorum” dedi.

Barışın yaşamı sürdürmenin temel şartı olduğunu açıklayan Yıldız, milletlerarası alanda, milletler aralarında ve meslek yerlerinde barışı formüle etmek istediklerini belirtti. Keza iş barışına da ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Yıldız, meslek uygun barışma, kuvvetli bir egemen sendikal hareket gerektiğini vurguladı.

“Barışın savunucuları sendikalar ve sendikacılardır”

Yıldız, “Barışın savunucuları sendikalar ve sendikacılardır. Sendikacılığın esas ilkesi, barışı barındıran dayanışmadır. Fakirlik, hoşgörüsüzlük, ayrı toplumlar, sendikal yapının kuvvetli bir şekilde karşısında karşıya olduğu savaşları ateşlemesinin fazla kayda değer nedenleridir. Türkiye, DEAŞ, PKK, FETÖ, PYD gibi birçok terör örgütü ile karşısında karşıyadır. Sendikalar ve toplumlar olarak keza kavramsal ayrıca de kurumsal olarak teröre karşı durmalıyız. Bazıları terörizme aleyhinde kavramsal olarak aleyhinde durmakta, ancak terör örgütlerini kınamakta beceriksiz kalmaktadır. Ama terörizm ve terörist örgütler aralarında kınanması gereken bir haylazlık olmamalı” ifadelerini kullandı.

“Taşeron işçilerin kadroya alınması dünyadaki neoliberal eğilime karşısında kuvvetli bir rüzgardır”

YARGI-IŞ’in son yıllarda başarılı bir şekilde taşeron işçileri örgütlemeyi başardığını anlatan Yıldız, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taleplerimize dayanarak yasayı onaylaması tamamen kamuda çalışan taşeron işçilerin düzenli emekçi statüsüne dönüştürülmesi başarıyla sonuçlanmıştır. Bu hareket, dünyadaki neoliberal eğilime karşısında kuvvetli bir rüzgardır. YARGI-IŞ olarak önceliklerimizden bir başka biri da bağımsızlık piyasa ekonomisi ile yaşadığımız için özel sektörde örgütlenmektir. Türkiye’de yaklaşık 13 milyon belirtilmiş çalışan var. Fakat örgütlü işçiler, kamu görevlileri dışarıya 2 milyondan azdır. İşçilerin yüzde 80’ini oluşturan özel sektörde işçileri örgütlemeliyiz. Sosyal diyaloğa dayalı olarak üçlü yapı doğrultusunda politikalar geliştirmeliyiz. Bu politikayla sendikalarda kadın örgütlenmeyi arttırmayı başardık” şeklinde konuştu.

Yıldız konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“ADALET-MESLEK, milletlerarası alanda faaliyet bildiren kuruluşlardan birisi olan ITUC’un üyesidir. OATUU ile 1990’ların ortalarından beri arkadaşlık ve dayanışma temelinde iyi ilişkilerimiz var. Zinde bir sendikacılık, demokrasi, barıştırma ve huzur için el ele çalışmaktan onur duyuyoruz. Ayrıca 2019 yılında gerçekleştirilecek olan OATUU’yu, UGTA’yı ve bütün iştirakçi konfederasyonları YARGI-IŞ 14. Klasik Genel Kuruluna ziyafet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here